40-lecie ogłoszenia stanu wojennego w Polsce

Tegoroczna wystawa kolekcjonerska upamiętnia czterdziestą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Powstała ona dzięki uporowi organizacyjnemu w dziedzinie kolekcjonerskiej pana Zdzisława Bagińskiego, dzięki aranżacji wykonanej przez pracowników Muzeum, ale przede wszystkim – dzięki samym kolekcjonerom, którzy zaprezentowali swoje pamiątkowe zbiory na naszej wystawie, a będzie można je oglądać do 23 grudnia 2021 roku.

Ci kolekcjonerzy to: Krzysztof Lachowicz (Wrocław) – „Cenzura korespondencji w latach 1981-1982”, Zdzisław Bernacki (Brzeg/Michałów) – „Wspomnienie aresztowania z l. 1983-1984”, Ryszard Ludka (Brzeg) – „Dokumenty i pamiątki internowanego” oraz Tadeusz Sadowiński (Brzeg) – „Znaczki pocztowe Podziemia”. Do grona kolekcjonerów na tej wystawie dołączyła także Anna Techmańska, zastępca dyrektora Muzeum Piastów Śląskich; jej blok tematyczny nosi tytuł „Pamiątki z okresu stanu wojennego”. Wśród nich „Trybuna Ludu”, w której na pierwszej stronie obwieszczenie Państwowej Rady Ocalenia Narodowego o stanie wojennym. Tyle lat minęło, a ta pamiątka nadal straszy.

Uroczyste otwarcie wystawy było okazją do wspomnień i refleksji. Miło było posłuchać mądrych słów pana Romualda Nowaka, który dzisiejsze eksponaty kolekcjonerskie nazwał niemymi świadkami historii. Ruch solidarnościowy porwał wiele milionów Polaków. Było to odrodzenie, odkłamanie, erupcja wolności, po latach komunistycznego zniewolenia. Każdy, kto w Solidarności działał, ma piękną kartę w swojej biografii, której nikt mu nie odbierze. Tak jak ludziom żyjącym w PRL-u w latach osiemdziesiątych, po zachłyśnięciu się pierwszą Solidarnością, żadna siła, nawet stan wojenny – co podkreślił pan Romuald Nowak – nie była już w stanie odebrać poczucia i pragnienia wolności. „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”. Nasza wystawa jest w dużej części wyrazem – podziemnym, konspiracyjnym – tego poczucia i tego pragnienia.

Start typing and press Enter to search