Aleksiej Orłowiecki zagra w Muzeum Piastów Śląskich. Zapraszamy na koncert

6 kwietnia 2019 r. w ramach cyklu Wieczorów Lisztowskich będzie można posłuchać wirtuozerskich umiejętności wybitnego pianisty. Słowo o muzyce wygłosi Juliusz Adamowski. Początek o godz. 18.00, wstęp wolny.

To kolejny koncert organizowany przy współudziale m.in.: Gminy Brzeg, Muzeum Piastów Śląskich oraz Towarzystwa im. Ferenca Liszta.

Aleksiej Orłowiecki – wybitny pianista, pedagog, kompozytor i dyrygent od ponad 29 lat w znaczący sposób współtworzy wizerunek naszego Towarzystwa jako solista corocznych cykli koncertowych (ponad 100 recitali i 4 koncerty symfoniczne), juror wszystkich krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz jako profesor 25 międzynarodowych mistrzowskich kursów pianistycznych (z udziałem ponad 700 uczestników z 31 krajów) i wszystkich kursów ogólnopolskich dla pedagogów i uczniów ok.70 polskich szkół muzycznych).  W uznaniu szczególnych zasług dla polskiej dydaktyki pianistycznej Towarzystwo im. F. Liszta nadało mu godność Członka Honorowego Towarzystwa im. F. Liszta.

Aleksiej Orłowiecki jest absolwentem (1984 r.) i wykładowcą Konserwatorium Petersburskiego (do 1996 r.). Studia pianistyczne odbył pod kierunkiem Grigorija Sokołowa, którego następnie został asystentem. Studiował również kompozycję oraz dyrygenturę operową i symfoniczną (u J. Falika i I. A. Mussina). Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną (pianistyczną i dyrygencką). Jego obszerny repertuar obejmuje utwory od okresu baroku do współczesności, najchętniej gra jednak dzieła Chopina, Liszta, Rachmaninowa i Beethovena. W r. 1991 nagrał w Holandii na fortepianie Erarda z epoki Liszta dwie płyty kompaktowe z utworami tego kompozytora, kilka lat temu ukazała się w Sankt Petersburgu jego kolejna płyta z nagraniami utworów J. S. Bacha, F. Chopina, E. Griega, S. Rachmaninowa i M. Ravela. W Polsce zostały wydane przez Towarzystwo im. F. Liszta 2 CD z nagraniami z recitali A. Orłowieckiego we Wrocławiu w latach 1997-2018.

Jego dorobek kompozytorski obejmuje ponad 50 kompozycji – są to utwory fortepianowe, kameralne i symfoniczne (m. in. Wariacje na fortepian i orkiestrę oraz „Bachanalie na skrzypce, wiolonczele i orkiestrę smyczkową). Większość twórczości przeznaczona jest jednak do wykonywania przez pianistów oraz przez różnego rodzaju zespoły kameralne.

Fot. – materiały TiFL we Wrocławiu.

Start typing and press Enter to search