Archiwum Kresowe wzbogaciło się o kolejne zbiory. Niebawem będzie jest można oglądać na wystawie „Kresy. Ocalone wspomnienia”.

Archiwum Kresowe to techniczna nazwa katalogu gromadzącego zbiory, który został utworzony specjalnie do opracowywania eksponatów dokumentujących życie dawnych mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Chodzi również o rzeczy związane z przesiedleniem Kresowian na dzisiejsze ziemie zachodnie Polski, jakie miało miejsce od maja 1945 roku do lat 50-tych minionego stulecia. Część eksponatów pokazywana jest obecnie na naszej nowej wystawie stałej pn. „Kresy. Ocalone wspomnienia”, która funkcjonuje w zachodnim skrzydle Zamku (parter) od ponad dwóch miesięcy. Zgodnie z założeniem ekspozycji, zbiory prezentowane w gablotach i pomieszczeniu wystawy będą się zmieniać. Właśnie w tym celu przyjmujemy od Kresowian kolejne rzeczy związane z Kresami, które dla nich stanowią cenne pamiątki rodzinne, a dla nas Muzealników – wartość historyczną, jaką koniecznie trzeba zaprezentować właśnie na tej wystawie.

Do chwili uruchomienia wystawy zgromadziliśmy ponad 1300 eksponatów, a obecnie nasze zbiory wzbogaciły się o kolejne 80 rzeczy. Sukcesywnie większość z nich będzie pokazywana (po opracowaniu, przeprowadzeniu konserwacji itp.) na wystawie.

Dlatego tą drogą zachęcamy Państwa do odwiedzenia Muzeum i zwiedzenia wystawy Kresy. Ocalone wspomnienia”. Jeśli już Państwo zwiedzili tę wystawę – zachęcamy do wizyty za kilka miesięcy, ponieważ z pewnością cześć ekspozycji będzie prezentowała nowe zbiory. Oto kilka zdjęć przedstawiających rzeczy przekazane przez Kresowian.

Na zdj. Pani Kustosz Małgorzata Młynarska, która współprowadzi wystawę z Panią Starszą Kustosz Teresą Piasecką. Obie Panie są kuratorami wystawy i współtworzyły Archiwum Kresowe.

 

 

 

Start typing and press Enter to search