Browar w Brzegu

Budynek Browaru w Brzegu został wybudowany w 2. połowie XIX w. i od tej pory na stałe wpisał się w miejski krajobraz kulturowy. Stanowi cenny przykład tradycji piwowarskich, gdyż to właśnie w nim przez lata warzono najpierw „Bockbier”, następnie zaś piwa: „Jasne pełne”, „Piastowskie” czy też „Karlika”.

Właścicielami „Brieger Actien Brauerei” w latach 1872-1890 byli Emil Thiel i Carl Güttler. W następnych latach firma funkcjonowała pod nazwą „Brieger Stadtbrauerei Actien-Gesellschaft”, czyli w dosłownym tłumaczeniu na polski: „Brzeski Browar Miejski Spółka Akcyjna”. W 1920 r. zakład został połączony w jedną spółkę z innymi zakładami piwowarskimi w mieście i do 1945 r. działał pod nazwą „Brieger Brauhaus GmbH”.

Po II wojnie światowej i przejęciu Brzegu przez administrację polską, browar został znacjonalizowany. Od 1946 r. zarządzał nim PSS „Społem”. W 1958 r. wraz z browarem w Niemodlinie wszedł w skład Brzeskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych. W 1970 r. zakład piwowarski w Brzegu został połączony z Opolskimi Zakładami Piwowarsko-Słodowniczymi, które w 1975 r. zmieniły nazwę na Zakłady Piwowarskie w Głubczycach. W latach 90-tych XX w. właścicielem firmy zostały Zakłady Piwowarskie Głubczyce S.A.

Od początku XXI w. zakład produkował różne marki piwa, głównie na zlecenie sieci dyskontów spożywczych i supermarketów. W 2008 r. spółka poinformowała o zakończeniu produkcji piwa i likwidacji zakładu w Brzegu. Od tamtego czasu zabytkowy kompleks architektoniczny browaru brzeskiego jest nieużywany. Zauważyć można niestety postępującą degradację obiektu. W zasadzie wszystkie zabudowania wzniesione po II wojnie światowej zostały w ostatnim czasie wyburzone, celem przygotowania miejsca pod powstanie osiedla „Browary Brzeskie”.

 

Michał Plutarski, kustosz, Dział Historii MPŚl

 

Zdjęcia z wystawy „Smaki dziedzictwa w zbiorach Muzeum Piastów Śląskich”, zorganizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Start typing and press Enter to search