Ceramiczne fascynacje Jolanty Kasińskiej

„Ceramiczne fascynacje” – tak zatytułowana jest nowa wystawa czasowa w naszym muzeum. Wystawa prac Jolanty Kasińskiej – z okazji obchodów 55-lecia jej pracy artystycznej i dydaktycznej – objęta honorowym patronatem Starosty Powiatu Brzeskiego. Będzie trwała od 10 grudnia do 31 stycznia.

O Artystce czytamy w materiale promocyjnym, co następuje:

„Jolanta Kasińska ukończyła ASP w Poznaniu, poprzedzoną liceum plastycznym oraz studiami pedagogicznymi we Wrocławiu. Po studiach zajmowała się grafiką użytkową, malarstwem, dydaktyką. Preferuje ceramikę. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Artystka tworzy niespotykane w ceramice realizacje zarówno pod względem formalnym, jak i tematycznym, np. ceramiczne kafle z filozoficzno-egzystencjalnym przesłaniem, nawiązujące m.in. do Księgi Koheleta, czy towarzyszące kolejnym edycjom festiwalu Wratislavia Cantans: Fugi, Oratoria, Kantaty. Jej dzieła często stanowią artystyczny komentarz do wydarzeń, jak np. cykl Zaczarowane Miasteczka, nawiązujący do powodzi na Dolnym Śląsku. Tworzy również interesujące rzeźby antropomorficzne – baśniowe światy zwierząt i zjawisk, w których panuje harmonia i wyciszenie. Została uhonorowana Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt pracy twórczej i dydaktycznej (2006). Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego (2017)”.

Może też zainteresują Państwa informacje dotyczące wystawy i twórczości Jolanty Kasińskiej pod tymi linkami:

https://dco1c2aefa5pk.cloudfront.net/awr/w320_CJG.pdf [s. 63]

https://cojestgrane.pl/polska/opolskie/brzeg/jest

https://artwroc.blogspot.com/2020/11/jolanta-kasinska-ceramiczne-fascynacje.html

https://www.facebook.com/artwroc.kk/posts/3407810002659502

https://zpap.wroclaw.pl/

https://zpap.wroclaw.pl/kasinska-jolanta

http://kasinska.jolanta.artwroc.com/biografia.htm

Tymczasem, w dobie pandemii, zapraszamy do „zwiedzenia” fotograficznej galerii ceramicznych prac – „ceramicznych fascynacji” naszej Artystki. A jest co oglądać, jest co podziwiać.

Fot.: Przemysław Kuzborski, Czesław Chwiszczuk.

Start typing and press Enter to search