Dzień Muzealnika 2020

To, że w zamku czy pałacu powstaje muzeum poświęcone jego dawnym właścicielom i samej budowli, jest sprawą naturalną i oczywistą. Tak jest i w naszym przypadku – Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Ale każdej dziedzinie ludzkiej działalności w pewnym momencie zaczyna towarzyszyć dążenie do zachowania o niej pamięci poprzez muzeum, takie czy inne, mniejsze, większe, państwowe, prywatne, które gromadzi, zabezpiecza i udostępnia wszystkim zainteresowanym związane z tą dziedziną, stanowiące jej historię rzeczy. Prof. Dorota Folga-Januszewska, wybitna muzeolog, nazwała to, bardzo filozoficznie, „reifikacją pamięci”. Tendencja ta nasila się, muzea wyrastają jak grzyby po deszczu. Co jeszcze nie ma swego muzeum? Zapewne coś by się jeszcze znalazło. Ale wkrótce chyba nie będzie żadnej muzealnej próżni. Wszystko doczeka się swego muzealnego wyrazu. Prof. Folga-Januszewska nazwała to zjawisko „muzealizacją świata”. I dobrze.

Podzieliwszy się z Państwem tą refleksją, pozdrawiamy z okazji Dnia Muzealnika, a naszym Koleżankom i Kolegom Muzealnikom oraz wszystkim osobom, które pracują na rzecz szeroko pojętej kultury muzealnej składamy życzenia wszelkiej pomyślności!

Start typing and press Enter to search