Jubileusz powstania Międzynarodowego Festiwalu Kultury Argentyńskiej

Międzynarodowy Festiwal Kultury Argentyńskiej powstał przede wszystkim z myślą o mieszkańcach Brzegu i Powiatu Brzeskiego.

To dla nich (dla nas!), była i na zawsze miała pozostać organizowana „Magia Tanga”. Takie bowiem idee i cele przyświecały jego twórcom: „ojcu” – inicjatorowi i pomysłodawcy Jackowi „Franco” Horęzdze, „Matce” Magii Tanga, ówczesnej kierownik Biura Promocji przy Urzędzie Miasta – Beacie Zatoń-Kowalczyk i burmistrzowi Miasta Brzeg – Wojciechowi Huczyńskiemu.

Dziś wracamy do korzeni. Czas przypomnieć Miastu i Światu, czym Tango jest i jak tym Tangiem 10 lat temu Brzeg zapłonął żywym ogniem, rozpalając na nowo serca i dusze Brzeżan na tyle mocno, aby ten żar napędził ludzi do organizacji kolejnych festiwali i lekcji, po długiej przerwie, jaka miała miejsce w działalności Grupy Nieformalnej „Projekt Tango-Brzeg” w 2007 roku.

Oto królowa Magii Tanga – Agnieszka „Aisha” Babicz powraca do Polski, aby przypomnieć nam – Brzeżanom, czym Tango jest i przywrócić należne mu miejsce w naszej społeczności.

Bo Tango płonie żywym ogniem w sercach ludzi na całym świecie. Jest nie tylko tańcem oraz swego rodzaju stylem muzycznym, ale jednocześnie poetą, gawędziarzem i inspiracją do ciągłego odkrywania nowych form sztuki. Jest dramatem i równocześnie postacią tegoż nieustannie odtwarzanego na scenach i parkietach – dramatu. O czym nie mówiono niestety przez minione 10 lat, tworząc w Brzegu wokół Tanga atmosferę świętoszkowatej dewocji i pozbawiając je po prostu iskry życia.
Zapraszamy zatem na sacrum powstałe z łaski Mocy Dawnych Mistrzów:  oto bezprecedensowa fuzja i bogactwo form w spektakularnym show „Tango Nuestro Fuego”*.

Posłuchajmy poezji w językach ludzi i aniołów, wygrzewajmy się w boskim objawieniu Tanga i przemieniajmy się. Nasze Tango bowiem nie jest dla zamkniętej kasty. Nasze Tango jest dla Brzeżan. Nasze Tango rozpali także Ciebie!

Tekst – J. Horęzga, fot. materiały własne

 

O programie:

Rozpoczynając Powiatowe Obchody X-lecia I Międzynarodowego Festiwalu Kultury Argentyńskiej „Magia Tanga” zaprezentujemy Tango w kilku niespotykanych jeszcze w Brzegu formach sztuki:

Oto gitarzyści kompilują nowe skarby ze starych tango-standardów, wprowadzając na swoje orbity klasyczne formy muzyczne, poczynając od bossanovas z Brazylii, na walcowych numerach Edith Piaf lub klasycznym Tico Tico – nie-kończąc. Ich muzyczne kreacje przekraczają bowiem kontynenty i epoki, wyruszając od guacho porteño z Buenos Aires, przemierzając jego konkurenta – Rio da Janeiro i sięgając ostatecznie nawet po rockmana z lat 80-tych.

Tymczasem Aisha szarpie struny duszy Tango nie tylko dzięki umiejętnościom tanecznym szlifowanym w Buenos Aires, ale także wierszami przetłumaczonymi na różne języki. Obejmując jednocześnie brzmieniem akordeonu zarówno tradycyjne pieśni ludowe Argentyny, jak i skomplikowany kontrapunkt rdzennego jej syna – Astora Piazzolli.

 

Koncert prowadzi artysta Wojciech Kroczak, nie bez powodu zwany „drugim Malickim”. Uwodzi on publiczność opowieściami i anegdotami wpisanymi w kontekst imprezy, a jego fortepian roztacza magiczną aurę czy to skupienia i nostalgii, czy to śmiechu i radości.

 

W występie wezmą udział także zaproszeni brzescy muzycy, w tym m.in. Ewa Siemaszko i Janek Grajewski, znani nam jako „Duet Apasjonata”.

Wszystko to zostanie ukontekstuowione historią Tango, jego afrykańskich i europejskich korzeni, oferując w ten sposób zarówno edukację, jak i rozrywkę.

Ostatecznie publiczność zostaje zaproszona do wzięcia udziału w śpiewie i tańcu, w podnoszącej na duchu finalizacji wieczoru pasji i ognia. W tym, czego nas Brzeżan próbowano pozbawić przez minione 10 lat: Naszej Magii. Magii Tanga.

* Nasz Ogień Tanga

Opracował na postawie tekstu Agnieszki „Aishy” Babicz i materiałów własnych: Jacek „Franco” Horęzga, antropolog i animator kultury, twórca nazwy i koncepcji festiwalu „Magia Tanga”.

 

Program obchodów – część sierpniowa-wrześniowa:

  1. Koncert „Nuestro Fuego” – Show Agnieszki „Aishy” Babicz i Santiago Pacheco – lokalizacja – restauracja „3 Życzenia”, Brzeg, ul. Kochanowskiego; 29 VIII g. 18.30;
  2. Koncert Galowy Powiatowych Obchodów Jubileuszu X Lecia I Międzynarodowego Festiwalu Kultury Argentyńskiej „Magia Tanga” – 30 VIII g. 19.00-21.00 – Brzeg, Zamek Muzeum Piastów Śląskich, Sala Pinottiego. Koncert z udziałem Ewy Siemaszko i Janka Grajewskiego i innych gości. Prowadzenie – Wojciech Kroczak.
    Gwiazda Wieczoru – Agnieszka „Aisha” Babicz
  3. Wystawy i prelekcje z historii Argentyny, literatury iberoamerykańskiej, historii tanga i historii festiwalu oraz Tanga w Brzegu;
  4. Warsztaty techniki Tango dla kobiet i mężczyzn z elementami yogi;
  5. Warsztaty z techniki prezentacji i pokaz mody „Aisha Fashion Show”, będące nawiązaniem do pełnego pasji, emocji i ekspresji pokazu, stanowiącego atrakcję I Festiwalu w 2008 roku;
  6. Warsztaty śpiewu i grania tango na gitarze klasycznej i akordeonie – prowadzenie Santiago Pacheco – Argentyna

Patroni, Organizatorzy i Sponsorzy:

Powiatowe Obchody X-lecia Międzynarodowego Festiwalu Kultury Argentyńskiej „Magia Tanga” (2008-2018)

Gwiazda Wieczoru: Agnieszka „Aisha” Babicz

Prowadzenie imprezy: Wojciech Kroczak – Piano & Vocal

Z towarzyszeniem Ewa Siemaszko & Janek Grajewski „Duet Apasjonata” oraz zaproszeni Goście

Patronat Honorowy:
Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański
Burmistrz Miasta Brzegu Jerzy Wrębiak

Mecenas strategiczny X-Lecia: Bar Mleczny – Brzeg

Partner strategiczny: Zamek Muzeum Piastów Śląskich

Partner techniczny: Brzeskie Centrum Kultury

Patronat medialny:
Panorama Powiatu Brzeskiego
Portal fajnybrzeg.pl
Projekt: Lupa-Brzeg

Koordynacja: Jacek „Franco” Horęzga

Organizator główny: Fundacja Kultura-Integracja-Społeczeństwo

Dobre Anioły i Muzy Magii Tanga: Aisha (Królowa), Ania-Córa, Asia Truska, Asia-Matka, Basia, Beata, Diana, Ewa, Ewa „Gazdeczka”, Jakusia, Kasia, Mamuśka, Ola, Małgosia, Ramona, Sandra, Sonko, Teresa, Ula, Ula.

 

 

Start typing and press Enter to search