„Kresy. Ocalone wspomnienia” – zapraszamy na nową wystawę stałą do Muzeum

Kresy. Ocalone wspomnienia – wystawa upamiętnia Kresy Wschodnie dawnej Rzeczypospolitej z perspektywy tych, którzy zostali z nich wygnani i osiedlili się na Ziemiach Odzyskanych.

Składają się na nią: salonik szlachecki, salonik mieszczański, chłopska izba, monitory z prezentacją slajdową dziedzictwa kulturowego Kresów, budki telefoniczne, w których można wysłuchać kresowych wspomnień, fototapety przedstawiające dworce kolejowe i utrudzonych ekspatriantów, symboliczny tor kolejowy, walizki, wózek – atrybuty wygnańczego losu, pamiątki rodzinne, takie jak fotografie, dokumenty, pamiętniki, książki, sprzęty domowe, rzemiosło artystyczne…

Proszę obejrzeć zdjęcia, to tylko część ekspozycji.

Zapraszamy do obejrzenia i zwiedzenia. Muzeum czynnie jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00). Wstęp w środy jest bezpłatny.

Kilkanaście miesięcy przygotowań, zbierania eksponatów, rozmów z Kresowianami i w dniu 11 listopada 2019 r. możemy nareszcie powiedzieć, że kolejny etap dokumentowania tradycji i historii Kresów został zrealizowany. Jesteśmy już po uroczystym wernisażu nowej stałej wystawy w Muzeum pt. „Kresy. Ocalone wspomnienia”. Proszę zobaczyć zdjęcia i koniecznie odwiedzić Zamek, aby przenieść się na dawne Kresy II Rzeczypospolitej. Otwarcie już za nami, lecz w przyszłości wystawa będzie zmieniała swoje oblicze, ponieważ pozyskaliśmy od naszych darczyńców ponad 2500 eksponatów, z czego na ekspozycji prezentowanych jest ponad 1000.
W tym miejscu chciałbym skierować podziękowania do wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania tej wystawy, a w szczególności: naszym darczyńcom Kresowianom, władzom samorządowym – Radnym Rady Miejskiej Brzegu i Burmistrzowi Brzegu Jerzemu Wrębiakowi oraz Marszałkowi Województwa Opolskiego Andrzejowi Bule i Zarządowi Województwa Opolskiego, Zarządowi Grupy Azoty Zakładom Azotowym w Kędzierzynie – Koźlu, patronom medialnym – Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Opolu, Polskiemu Radiu Opole, Radiu Doxa Opole, Panoramie Powiatu Brzeskiego. Specjalne podziękowania kieruję w stronę autorek i kuratorek wystawy, a mianowicie Pani Kustosz Teresie Piaseckiej (Kierownikowi Działu Edukacji, Promocji i Wydawnictw Muzeum) oraz Pani Małgorzacie Młynarskiej (Kierownikowi Działu Bibliotecznego Muzeum) za tytaniczną pracę, opracowanie eksponatów. Dziękuję także artyście plastykowi Tomaszowi Fonckiewiczowi za stworzenie projektu ekspozycji, którego wykonaniem zajęli się budowlańcy i elektrycy oraz specjaliści od projektów multimedialnych – w kolejności: Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych FERU Marka Rusa, Instalatorstwo Elektryczne Jerzego Krasy, Createwww Tomasza Sokoła oraz Zakładowi Stolarskiemu Zygmunta Krzemowskiego.
Wernisaż wystawy uświetnił koncert z okazji 450 lecia Unii Lubelskiej w ramach Festiwalu Piastów Śląskich.

 

 

Start typing and press Enter to search