Medalion z Zagłobą i Bohunem

Przyjrzyjmy się jednemu eksponatowi. Przyjrzyjmy się mu z bliska. Z bardzo bliska. Tarcza paradna, neorenesansowa, pochodząca z Niemiec, z drugiej połowy XIX wieku. I pewien szczegół, detal, co prawda, w samym jej centrum, ale niewielki i łatwo go przeoczyć. Chyba że ktoś – jak piszący te słowa – zajrzał wcześniej do informatora „Husaria i broń wschodnia”, autorstwa Mariusza Grzyba. Gdzie czytamy m.in.: „W centralnej części lustra tarczy wtórnie zamocowany medalion z bitą w reliefie wypukłym sceną obrazu Juliusza Kossaka „Zagłoba i Bohun”.

A tak przy okazji… „Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia”. Kto z nas nie pamięta tego zdania rozpoczynającego Sienkiewiczowską „Trylogię”!

Zatem niech rok 2019 nie będzie „dziwny” – tego życzmy sobie, skromnie, w duchu epikurejskim, zgodnie z przekonaniem, że szczęściem jest brak nieszczęścia, przyjemnością brak nieprzyjemności, a „najlepszym, czego można oczekiwać – jak powiada bohater powieści Italo Calvino „Jeśli zimową nocą podróżny” – jest unikniecie najgorszego”.

Start typing and press Enter to search