Mitra księżnej Karoliny i miecz dwuręczny

19 października w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu odbyła się kolejna lekcja muzealna z cyklu „Moje pierwsze spotkania z historią”. Tym razem w centrum zainteresowania znalazły się insygnia władzy książęcej. Lekcja została przeprowadzona przez kustosz Małgorzatę Młynarską, a uczestniczyły w niej dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4.

Przedszkolaki zwiedziły wystawę „Paradne zbroje i ubiór Piastów Śląskich od XIII DO XVII w.”. Zachwyciły ich uroczyste nakrycia głów książąt, a szczególnie mitra nazywana także czapką perłową. Mitra to uroczyste insygnium władzy książęcej – miało kształt czterodzielnej czapki wykonanej z czerwonego aksamitu, obszytej gronostajowym futrem, ozdobionej złotem, perłami i drogimi kamieniami.
Każda dziewczynka z przedszkolnej grupy „Motylki” miała niepowtarzalną okazję przymierzyć mitrę księżnej Karoliny. Na chłopcach największe wrażenie zrobił natomiast miecz – najstarsza historyczna bron sieczna, symbol męstwa, waleczności, potęgi, męskości, a także siły oraz śmierci. Zachowując zasady bezpieczeństwa przedszkolaki mogły również obejrzeć miecz dwuręczny – potężną broń o rozmiarach dochodzące do 160 cm i wadze do 12 kg.
Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali w ramach prezentu grafiki przedstawiające Brzeg oraz zamek.

Małgorzata Młynarska

Start typing and press Enter to search