Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy na wieczór pamięci historycznej

Starosta Brzeski Maciej Stefański oraz Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich Dariusz Byczkowski wspólnie z Klubem Historycznym im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” zapraszają na wieczór poświęcony Żołnierzom Niezłomnym z okazji Narodowego Dna Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niedziela, 4 marca o godz. 17.00.

Wykład okolicznościowy pt. „Ostatni z rodu Norwidów” wygłosi Janusz Wójcik, a następnie publiczność będzie mogła wysłuchać pieśni żołnierskich z okresu działalności Żołnierzy Niezłomnych. Wykona je duet „Apasjonata”, który tworzą gitarzysta Jan Grajewski i wokalistka i gitarzystka Ewa Siemaszko. Osobną prezentację poświęconą tematom patriotycznym przedstawi grupa „Niezapomniani-Inicjatywa Brzeskiej Młodzieży Patriotycznej” wraz z członkami „Jednostki Strzeleckiej 3060” im. Żołnierzy Niezłomnych. W dalszej części wydarzenia publiczność zostanie zaproszona na projekcję filmu pt. „Inka 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Brzegu.

Z pewnością gratką dla miłośników historii, militariów oraz działalności elitarnych jednostek specjalnych Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej będzie prelekcja o brzeżaninie poruczniku Ezechielu Łoś ps. „Ikwa” i „Wiśnia” (na zdjęciu przez wybuchem wojny), żołnierzu z formacji „Cichociemnych” , którą wygłosi jego wnuk – Zbigniew Łoś. Wspominając dziadka, opowiada: – Szkolenie przeszedł w Szkocji, a potem znalazł się wśród 316 żołnierzy zrzuconych do naszego kraju w czasie okupacji. Po wojnie mój dziadek w naszym mieście był postacią anonimową, ponieważ takie były czasy. Ostatnie 35 lat życia był mieszkańcem Brzegu.Prawie nikt,poza rodziną i wąskim gronem współwalczących nie znali przeszłości oraz jego historii. Odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari oraz Krzyżami Armii Krajowej i Walecznych. Dzisiaj można mówić już o takich bohaterach i dlatego przedstawię jego losy wojenne i pokażę zdjęcia z tego okresu stanowiące pamiątkę rodzinną.

Tłem dla wydarzeń będzie wystawa pt. „Opowieść o winie bez zbrodni i zbrodni bez kary” ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzenia zamkowe poprzedzi nabożeństwo w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Początek o godz. 16.00.

Zdj. – Instytut Pamięci Narodowej, www.ipn.gov.pl

Start typing and press Enter to search