O komiksie historycznym i nie tylko

Michał Cetnarowski. Brzeżanin. Rocznik 1980. Prozaik, krytyk i teoretyk literatury, komiksu i filmu, badacz rozmaitych zjawisk w obrębie kultury popularnej. Redaktor wydawnictw książkowych, redaktor działu polskiego miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Autor zbiorów opowiadań: „Labirynty” i „Bestia najgorsza”, powieści „I dusza jego” oraz tomu „Podwójna tożsamość bogów”, zawierającego wybór esejów, recenzji i rozmów.

Na spotkanie autorskie z tym najwybitniejszym pisarzem brzeskim „od założenia miasta” zapraszamy 30 listopada (piątek) o godz. 10 w Sali Pinottiego. Spotkaniu towarzyszyć będzie – nie od rzeczy − finisaż wystawy „Historia Polski według komiksu”.

O Tuwimie Żeromski miał powiedzieć, że tak się wgryzł w język polski, aż się przegryzł na drugą stronę. Można odnieść wrażenie, zwłaszcza po lekturze „Podwójnej tożsamości bogów”, że podobnie jest u Cetnarowskiego: tak wgryzł się, jako badacz, krytyk i teoretyk, w kulturę popularną, aż przegryzł się na jej drugą stronę. Jestem pewien, że zechce się w najbliższy piątek z nami podzielić tym, co po tej drugiej stronie zobaczył. Są tam rzeczy, o jakich nie śniło się naszym filologom… W każdym razie – mogę jeszcze Państwa zapewnić, jak sądzę, w zgodzie z myślą szacownego Autora – nie tak daleko od kultury popularnej do kultury tzw. wysokiej, nie tak daleko, jak niektórym mogłoby się wydawać. A czasem granica między nimi zaciera się…

Poniżej plakat wykonany przez uczniów II LO w Brzegu: Michała Nizio i Franciszka Sieka.

Start typing and press Enter to search