Przewodnik „Sztuka Śląska XV-XVIII wieku”

Chcemy się podzielić z Państwem publikacją, która jest wspólnym dziełem dwóch instytucji kultury: Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Publikacja ta nosi tytuł „Sztuka Śląska XV-XVIII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Przewodnik po wystawie w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu”.

Wspólnym dziełem obu instytucji jest oczywiście również i przede wszystkim sama wystawa, której ten przewodnik jest poświęcony. Wystawa, która – jak się wyraził w Przedmowie dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski – jest „najwartościowszą ekspozyturą zbiorów wrocławskiego Muzeum prezentowanych poza jego główną siedzibą”. Aczkolwiek – też o tym warto wspomnieć – właścicielem kilku eksponatów jest nasze brzeskie Muzeum.

Przewodnik jest – powiem nieskromnie – piękny i godnie reprezentuje (w warstwie tekstowej i reprodukcjach dzieł malarskich i rzeźbiarskich) to, co na wystawie można zobaczyć. Pomaga lepiej ją zrozumieć i zapamiętać.

11 stycznia trafił do naszych rąk z drukarni, a następnego dnia oficjalnie „zadebiutował” w trakcie uroczystej gali odsłonięcia tablicy upamiętniającej przyznanie „brzeskiemu Wawelowi” prestiżowego i zaszczytnego tytułu „Pomnika Historii”, kiedy to z dumą wręczyliśmy go jako upominek naszym honorowym gościom.

Niech ten przewodnik będzie zachętą do zwiedzenia wystawy „Sztuka Śląska”, ale też innych wystaw na naszym Zamku.

Przewodnik jest do kupienia w naszym zamkowym sklepiku.

Życzymy zatem przyjemnej lektury i zapraszamy do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

 

Start typing and press Enter to search