Sekrety muzealnych magazynów, odc. 4

Z cyklu: „Sekrety muzealnych magazynów”, odc. 4

Anna Techmańska, kustosz, kierownik Działu Historii

Sztućce

 

Od około 10 lat Muzeum gromadzi w swych zbiorach sztućce, wykonane przez brzeskich złotników. Prezentujemy dziś te wyjątkowe, zasługujące na szczególną uwagę.

Najstarsza wśród prezentowanych dziś muzealiów jest łyżka z wygrawerowanym herbem miasta Brzegu – Trzema Kotwicami. Wykonał ją Heinrich Wilhelm Kersten.

Łopatka do lodów powstała w wytwórni Otto Krutsche ok. 1880 r. (Mrożone desery były znane Chińczykom już 3 tysiące lat temu, a do Europy trafiły one dzięki Arabom, którzy w X w. przekazali receptury Sycylijczykom. W tym samym 1880 r. Florentyna Niewiarowska zapisała jedną z pierwszych polskich receptur na lody w swej książce „Doświadczone sekreta smażenia konfitur i soków oraz robienia konserw, galaret, marmolad, lodów, wódek, likierów, nalewek, ratafij najrozmaitszych konserw owocowych w spirytusie i occie, owoców suszonych w cukrze i t.p.”)

Chochlę oraz komplety łyżek i łyżeczek wykonali wespół złotnik Paul Sandig i jubiler Adolf Hein ok. 1915 r. Warto wiedzieć, że P. Sandig za ten wzór sztućców otrzymał wyróżnienie na Wystawie Rzemiosła w Poznaniu. Wzór był prezentowany w katalogu firmowym z 1932 r. Proszę zwrócić uwagę na adres umieszczony w etui. Paulauerstrasse to dzisiejsza ulica Jana Dzierżona.

Wszystkie sztućce są srebrne, niektóre złocone ogniowo. Posiadają monogramy właścicieli, a na odwrocie – punce wytwórców: literę B lub herb miasta Brzegu.

Start typing and press Enter to search