Sekrety muzealnych magazynów, odc. 5

Z cyklu: „Sekrety muzealnych magazynów”, odc. 5

Władysław Czyżyk, kustosz, kierownik Działu Archeologii

Niezwykły amulet Działu Archeologii!

 

Słoń od stuleci był amuletem mającym przynosić szczęście. Do dzisiaj jest zabierany na ważne egzaminy lub rozmowy o pracę. Jego większe bądź mniejsze figurki stoją na półkach w wielu współczesnych domach. Geneza tego amuletu wywodzi się z Półwyspu Indyjskiego. Według mitologii hinduskiej to bóg Genesha, syn Sziwy Paratwati, który przynosi szczęście, przedstawiany jest z głową słonia.

Pracownicy Działu Archeologii mają również taki amulet w swoich zbiorach magazynowych. Ma on jednak bardzo duże rozmiary, gdyż jest to oryginalna czaszka słonia afrykańskiego z zachowanym jednym ciosem (kłem).

Skąd w zbiorach taki eksponat? Jest to jedyny artefakt, jaki pozostał po bardzo dużej afro-azjatyckiej kolekcji, znajdującej się w przedwojennych zbiorach brzeskiego muzeum. Niestety kolekcja ta została rozkradziona zaraz po II wojnie światowej.

Do tej pory czaszka słonia była tylko jeden jedyny raz zaprezentowana w grudniu 2016 r. na wystawie jubileuszowej z okazji 70-lecia Muzeum Piastów Śląskich. Czeka więc ten eksponat, być może, na swoją powtórną premierę? Może pod hasłem: „Słoń a sprawa polska”?

Pracownicy Działu Archeologii codziennie przed rozpoczęciem pracy głaszczą ten muzealny „talizman” i jak do tej pory przynosi on im szczęście – dodają ze śmiechem kierownik Działu Archeologii Władysław Czyżyk i konserwator Marek Jamróz.

Start typing and press Enter to search