Sekrety muzealnych magazynów, odc. 6

Z cyklu: „Sekrety muzealnych magazynów”, odc. 6

Władysław Czyżyk, kustosz, kierownik Działu Archeologii

 

Narzędzia i broń pierwszych rolników Ziemi Brzeskiej

 

W zbiorach magazynowych Działu Archeologii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu znajduje się blisko 50 kamiennych artefaktów pochodzących z terenu szeroko pojętej Ziemi Brzeskiej, a datowanych na okres młodszej epoki kamienia, tzw. neolitu. Są to kamienne narzędzia i broń pierwszych rolników, którzy osiedlili się na terenie nie tylko dzisiejszego powiatu brzeskiego, ale i Dolnego Śląska.

Około 5000 lat p.n.e. na Ziemi Brzeskiej pojawia się ludność, która zakłada stałe osady, uprawia rośliny i hoduje zwierzęta. To przejście od wcześniejszego modelu gospodarki zbieracko-łowieckiej do modelu rolniczego nazwano rewolucją neolityczną.

Na terenach Polski neolit trwał w latach 5200-1900 p.n.e. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów.

Na swoją premierę na wystawie muzealnej czekają toporki, siekierki, młotki, motyki. Narzędzia, które miewały podwójne zastosowanie. Jak późniejsze kosy naszych kosynierów. „Żywią i bronią” – to hasło z czasów insurekcji kościuszkowskiej było może tylko echem prehistorii, w której wszyscy byli rolnikami i wojownikami równocześnie.

Start typing and press Enter to search