Skarby Działu Bibliotecznego Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu – „New Kreüterbuch…”

Z cyklu: „Sekrety muzealnych magazynów”, odc. 9

Małgorzata Młynarska, kustosz, kierownik Działu Bibliotecznego

Skarby Działu Bibliotecznego Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu – „New Kreüterbuch…”

POTĘŻNA ŁASKA LEŻY W ZIOŁACH I ROŚLINACH”

„New Kreüterbuch…” autorstwa Pietro Andrea Mattioli (P.A. Matthiolus) wydany został w Pradze, w 1563 r.

Pietro Andrea Mattioli (1501-1577) to włoski lekarz i botanik, w 1523 r. otrzymał tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie w Padwie.

Od 1555 r. był osobistym lekarzem arcyksięcia Ferdynanda I, a w 1564 r. nadwornym medykiem cesarza Maksymiliana II.

Mattioli opisał pierwszy przypadek alergii na kota.

Starodruk znajdujący się w zbiorach Działu Bibliotecznego był jedną z najważniejszych ksiąg o ziołach, ówczesna medycyna opierała się głównie na ziołolecznictwie, do dzisiaj zawarta w niej wiedza wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń.

Dzieło to zostało przetłumaczone na wiele języków i ukazało się w wielu wydaniach, nieprzerwanie drukowane było aż do XVIII w., w 1744 r. wyszło ostatnie.

„New Kreüterbuch…” miał dostarczyć lekarzom i aptekarzom praktycznych porad oraz umożliwić zidentyfikowanie roślin leczniczych, dlatego starodruk zawiera nie tylko tekst, ale również przedstawia wysokiej jakości kilkaset drzeworytów umożliwiających rozpoznanie ziół.

Nazwisko Matthioliego zostało uwiecznione w łacińskiej nazwie lewkonii (Matthiola) oraz w nazwie gatunkowej zarzyczki górskiej (Cotrusa matthioli L.) Nazwę gatunkową matthioli wprowadził w XVIII w. twórca współczesnego systemu klasyfikacji organizmów, Karol Linneusz.

Start typing and press Enter to search