Trwa organizowanie wystawy kresowej. Będą ją współtworzyć także mieszkańcy Głubczyc

Omówienie szczegółów współpracy przy tworzeniu nowej ekspozycji w Muzeum Piastów Śląskich poświęconej dawnym Kresom II Rzeczypospolitej było tematem roboczego spotkania w Głubczycach.

Dzięki uprzejmości p. dr Barbary Piechaczek – dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej oraz p. Edwarda Wołoszyna , brzeska delegacja mogła spotkać się (w dn. 9.08.2018.) z osobami naukowo zajmującymi się badaniem tematyki związanej z Kresami  i z reprezentantami Kresowian. W trakcie wizyty poruszane były kwestie możliwości wypożyczenia obiektów znajdujących się w zbiorach  prywatnych i muzealnych. Omawiano także sprawy organizacyjne związane z gromadzeniem kolekcji Archiwum Kresowego w brzeskim Muzeum i powstaniem ekspozycji. Przedstawiciele Muzeum Piastów Śląskich spotkali się także z  p. Adamem Krupą – burmistrzem Głubczyc.

Warto dodać, że to robocze spotkanie jest  efektem  narady, jaka miała miejsce w brzeskim Muzeum w czerwcu 2018 r., zorganizowanej  pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego, dotyczącej   właśnie tworzenia stałej ekspozycji poświęconej Kresom i jej mieszkańcom w Muzeum w Brzegu. W czerwcowej konferencji  uczestniczyła także delegacja z Głubczyc z p. Edwardem Wołoszynem – inicjatorem wczorajszego spotkania  (głubczyckim samorządowcem, Kresowianinem).

 

Start typing and press Enter to search