Ty nie możesz przyjść do muzeum, muzeum przyjdzie do Ciebie, odc. 7

Z cyklu: „Ty nie możesz przyjść do muzeum, muzeum przyjdzie do Ciebie”, odc. 7

Święta Agnieszka

 

Jak różne ludzie mają problemy, z którymi zwracają się do Boga i do świętych! Wydają się poważne, dopóki ich powaga nie blednie wobec innych problemów. Wszystko ma swoją hierarchię. Mimo względności.

Oto, z jakim problemem borykał się pewien ksiądz, o którym pisze Jakub de Voragine w „Złotej Legendzie”, klasycznym dziele literatury hagiograficznej, i z jakim zwrócił się do świętej Agnieszki o pomoc. Możemy się z tego śmiać, możemy to traktować poważnie…

„Pewien ksiądz kościoła świętej Agnieszki, imieniem Paulin, jął czuć pewnego dnia udręczenie straszliwej pokusy cielesnej; i nie chcąc obrażać Boga, prosił najwyższego kapłana o pozwolenie pojęcia żony. Lecz papież, który znał jego dobroć i prostotę, wręczył mu pierścień ozdobiony szmaragdem i rzekł mu, by zwrócił się z tą samą prośbą do pięknego posągu świętej Agnieszki, który znajdował się w jego kościele. I gdy ksiądz poprosił świętą Agnieszkę, by upoważniła go do ożenienia się, posąg wyciągnął doń nagle swój palec pierścienny, wsunął nań pierścień dany przez papieża, potem cofnął rękę; i natychmiast ksiądz uwolniony został od wszelkich pokus” (przeł. Leopold Staff).

Na zdjęciu figura świętej Agnieszki (Matthias Steinl, warsztat; lata 80. XVII w.; drewno polichromowane; d. kościół klasztorny w Lubiążu) z naszej wystawy „Sztuka Śląska od XV do XVIII wieku”.

Start typing and press Enter to search