W stulecie radiofonii – nowa wystawa czasowa

Mieliśmy dzisiaj przyjemność odbyć naradę w związku z nową wystawą czasową, która na początku stycznia wzbogaci naszą ofertę. Będzie to wystawa poświęcona historii radiofonii z okazji setnej rocznicy powstania pierwszej na świecie rozgłośni radiowej w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym odwiedził nas p. Mariusz Dziubczyński, wielki entuzjasta radiofonii, kolekcjoner i restaurator zabytkowych odbiorników, który o tej dziedzinie wie praktycznie wszystko; właściciel kolekcji, która wkrótce w naszym muzeum zagości. Złoży się na nią ok. 70-80 eksponatów ilustrujących historię radia z lat 1920-1939: ok. 26-30 radioodbiorników (w tym 10 polskich), głównie lampowych, ale też kryształkowych, słuchawki radiowe, zabytkowe przyrządy pomiarowe wykorzystywane w eksperymentach fizycznych i elektrotechnice, oprócz tego przedwojenna literatura poświęcona radiotechnice, reklamy, katalogi, broszury.

Na zdjęciu widzimy wszystkich uczestników narady, od lewej: Władysław Czyżyk, kurator radiowej wystawy, Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego do spraw wielokulturowości, Mariusz Dziubczyński oraz Dariusz Byczkowski, Dyrektor Muzeum.

Drugie zdjęcie przedstawia Pana Mariusza przy jego warsztacie pracy, jego życiowej pasji.

Na wernisaż zapraszamy 10 stycznia 2020 roku o godz. 11.00. Wystawa będzie trwała ok. trzy miesiące. Do tematu będziemy oczywiście wracać.

Start typing and press Enter to search