Wieczór Lisztowski w wersji online. Zapraszamy w sobotę o godz. 18.00 na stronę facebook

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania transmisji koncertu, który zaplanowaliśmy na najbliższą sobotę. Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu „Wieczorów Lisztowskich”. Początek transmisji na profilu facebook Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Tym razem w programie pt. Polonezy polskie cz. II, zagra dla Państwa Maciej Pabich – fortepian, a słowo o muzyce wygłosi Pan Profesor Juliusz Adamowski (na zdj.).

Oto program, który otrzymaliśmy od Pana Profesora:

Koncert będzie antologią poloneza pisanego na fortepian od XVIII wieku po początek XIX wieku. Utwory znanych polskich kompozytorów oraz tych, którzy zostali zapomniani, a w swoich czasach święcili wielkie triumfy w Europie. Listopadowy cykl Wieczorów lisztowskich jest drugą częścią cyklu koncertów „Polonezy polskie” zrealizowanego w grudniu 2019 r., kiedy zostało zaprezentowanych innych osiem polonezów polskich kompozytorów.

Program koncertu;
Wincenty Ferdynand Lessel – Polonez B-dur
Józef Elsner – Polonez B-dur
Karol Kurpiński – Polonez g-moll
Wacław Raszek – Polonez Es-dur
Józef Nowakowski – Introdukcja i Polonez g-moll op. 11
Stanisław Moniuszko – Polonez es-moll
Antoni Kątski – Wielki Polonez B-dur op. 271
Fryderyk Chopin – Polonez g-moll op. posth.
– Polonez As-dur op. 53

Pan Maciej Pabich urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie rozpoczął swoją edukację muzyczną. Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Obecnie jest profesorem Klasy Fortepianu w macierzystej Uczelni. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Koncertował jako solista recitali, koncertów kameralnych i koncertów symfonicznych w wielu miastach w Polsce, we Francji, Niemczech, na Węgrzech oraz w Rosji. Z upodobaniem występuje również jako kameralista.

Jest laureatem II nagrody oraz wielu nagród pozaregulaminowych dla najlepszego Polaka na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu w 1999 r. W 1997 r. został laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu. Władze samorządowe Poznania w ramach Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za 1999 r. przyznały M. Pabichowi Stypendium dla Młodych Twórców. Jury powołane przez Oficynę Wydawniczą „Głosu Wielkopolskiego” przyznało M. Pabichowi „Medal Młodej Sztuki” – prestiżową nagrodę środowiska poznańskiego.

W marcu 2013 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Zajmuje się też pedagogiką; jego uczniowie i studenci zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Prowadzi liczne seminaria metodyczne i warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych na terenie całego kraju. Jest także zapraszany jako wykładowca mistrzowskich kursów pianistycznych. Często uczestniczy także w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.

 

https://www.facebook.com/events/3472828786099183/

Start typing and press Enter to search