Z pieśnią, poezją i wspomnieniami. Oddaliśmy hołd Żołnierzom Niezłomnym

Wspaniali bohaterowie na kartach polskiej historii – splamieni krwią i cierpieniem. Komuniści
próbowali ich wymazać z historii. Czas pokazał, że zostali nie tylko w naszej tradycji, ale przede wszystkim pamięci. Dzisiaj przywracana jest im należna godność. Wieczór poświęcony Żołnierzom Wyklętym
miał miejsce w salach Muzeum Piastów Śląskich. Nie zabrakło wspomnień, wykładów, ale przede wszystkim tego, co jest kwintesencją kultury każdego narodu – pieśni patriotycznych i słowa, czyli poezji poświęconej Niezłomnym.

Interesujące wykłady o bohaterskich żołnierzach wygłosili: Janusz Wojcik (prelekcja pt. Ostatni z rodu Norwidów) oraz Zbigniew Łoś – o swoim dziadku Ezechielu Łosiu – Cichociemnym, bohaterze AK, a po wojnie mieszkańcu naszego miasta. Streszczając obie prelekcje trudno oprzeć się wrażeniu, że ich bohaterowie przeżyli więcej, niż ktokolwiek może sobie wyobrazić. Na dodatek byli wrogami władzy komunistycznej, którzy – jak pokazała historia – nie dali się złamać systemowi.

Dopełnieniem wieczoru był poruszający recital duetu Apasjonata: Ewy Siemaszko i Jana Grajewskiego. Artyści wykonali pieśni żołnierskie i patriotyczne z okresu działalności zbrojnej AK i Żołnierzy Wyklętych.

Tłem do wydarzeń zamkowych była zapowiadana wcześniej wystawa ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej prezentująca sylwetki Żołnierzy Niezłomnych i ich tragiczne losy powojenne.

Organizatorami wydarzenia poświęconego brzeskim obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli: Starosta Brzeski Maciej Stefanski i Dyrektor Muzeum Dariusz Byczkowski wspólnie z grupą „Niezapomniani-Inicjatywa Brzeskiej Młodzieży Patriotycznej” oraz członkami „Jednostki Strzeleckiej 3060” im. Żołnierzy Niezłomnych. Młodzież wykonała prezentacje artystyczną poświęconą tematyce wydarzenia.

Uroczystość zakończyła projekcja filmu pt. „Inka 1946” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz.

Start typing and press Enter to search