Zainaugurowaliśmy cykl wystaw kresowych. Zapraszamy na ekspozycję „Brzeżany. Ocalone wspomnienia”

Melodie i śpiewy z Kresów, wspomnienia z dawnych terenów II Rzeczypospolitej, a przede wszystkim wspaniała atmosfera stworzona przez naszych gości – Kresowian – tak przebiegał wernisaż wystawy poświęconej jednemu z miast leżących na dawnych rubieżach Polski.

O Brzeżanach nasi goście mogą opowiadać godzinami. Dla wielu z nich są to rodzinne strony. Zamek, rynek, kamienice, kościół. Do 1945 roku miasto było częścią województwa tarnopolskiego.

– Zamiast fundować np. witraże gdzieś w różnych rejonach naszego kraju życzyłbym sobie, aby lokować te środki i starania w ratowanie naszej kultury na dawnych Kresach, bezpośrednio w danym mieście, osadzie. Proszę pamiętać, że to są świadectwa naszej tradycji. Tradycji również wielonarodowej, bo przecież w takim mieście, jak Brzeżany, żyli Polacy, Żydzi, Ukraińcy i wiele innych nacji – mówił podczas wernisażu wystawy Ryszard Brzeziński, właściciel kolekcji zbiorów prezentowanej na ekspozycji.

Wspomnieniom towarzyszyły także piosenki ze wschodu, między innymi pieśń do tekstu napisanego przez Ryszarda Brzezińskiego. O oprawę artystyczną wydarzenia zadbały młode artystki z Klubu Wojskowego pod kierunkiem Jany Koronkiewicz.

„Brzeżany. Ocalone od zapomnienia” to inauguracyjna ekspozycja i swojego rodzaju preludium do oferty, jaką przygotowuje Muzeum Piastów Śląskich, a poświęconej dokumentowaniu losów dawnych Kresowian. Centralnej wystawie stałej pod roboczym tytuł „Kresy – ocalone wspomnienia” mają towarzyszyć ekspozycje czasowe poświęcone poszczególnym regionom czy rejonom Kresów.

– Jesienią planujemy uruchomienie dużej wystawy. Pewne prace już zostały rozpoczęte, między innymi dzięki wsparciu finansowemu otrzymanego od Pana Andrzeja Buły, Marszałka Województwa Opolskiego – powiedział Dariusz Byczkowski, Dyrektor Muzeum. – Zgromadziliśmy już mnóstwo eksponatów dzięki dużej ofiarności Kresowian.

Wydarzenie w brzeskim Zamku było okazją do spotkania środowisk kresowych działających w różnych częściach naszego regionu. Byli goście z Opola, Kędzierzyna-Koźla, a przede wszystkim silna reprezentacja z Gminy Głubczyce z Wiceburmistrzem Kazimierzem Bedryjem i Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury Zbigniewem Ziółkiem. Głubczyce niezwykle aktywnie włączyły się w organizacje i przygotowanie wystaw poświęconych środowiskom kresowym.

 

Start typing and press Enter to search