Zapraszamy na nową wystawę stałą

Zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy „Twórczość Izabeli Rapf-Sławikowskiej”, 22 lutego, w przerwie koncertu z cyklu „Wieczorów Lisztowskich”, który rozpocznie się o godz. 18. Na inauguracji tej nowej wystawy stałej, zlokalizowanej w sali dawnego archiwum książęcego, będzie obecna córka artystki, Pani Maria Taibl.

Izabela Rapf-Sławikowska urodziła się w 1920 r. w Taszkiencie. Pochodziła ze spolszczonej rodziny austriackiej związanej z Nowym Sączem, Sanokiem, Tarnowem, Brzeżanami, Lwowem, Zbarażem i Tarnopolem. W okresie II wojny światowej działała w strukturach Armii Krajowej. W 1952 r. ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Malarstwa uczyła się pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa, Fryderyka Pautscha i Wacława Taranczewskiego.

Pierwszy malarski sukces odniosła w 1952 r. na wystawie zorganizowanej w Krakowie w Pałacu Sztuki – za „Portret Matki” otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

W 1974 r. Fundacja Kościuszkowska zaprosiła Ją do Nowego Jorku. W USA pracowała bardzo intensywnie, uczestniczyła w wielu wystawach zyskując wysokie oceny swojej twórczości. Współpracowała z galeriami sztuki w Nowym Jorku i w Toronto. Namalowała portrety prezydentów USA: G. Forda i J. Cartera, które trafiły do zbiorów sztuki w Białym Domu. W 1976 r. Artystka musiała wrócić do kraju.

Bardzo dużo pracowała tworząc dzieła w swojej zindywidualizowanej stylistyce. Obrazy wystawiała w Austrii, w Niemczech, w Szwecji, we Francji, w Bułgarii. Namalowała także miniaturowy wizerunek szwedzkiej królowej Sylwii do kolekcji sztuki szwedzkiej rodziny królewskiej. Obok malarstwa zajmowała się tkactwem artystycznym, projektowaniem obuwia, galanterii skórzanej, biżuterii, odzieży, wykonywaniem bombek choinkowych.

Izabela Rapf-Sławikowska zmarła w 2010 r. w Krakowie.

Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w USA, Francji, Austrii, w Niemczech oraz w kolekcjach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, Muzeum Zamku w Wiśniczu i Muzeum Zamku w Niedzicy oraz Muzeum Historycznego w Sanoku i Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Obrazy prezentowane w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu są darem Córki Malarki, a rysunki i akwarele przekazał opolski Kolekcjoner zaprzyjaźniony z rodziną Rapfów.

Kuratorkami wystawy są Panie Starszy Kustosz Małgorzata Młynarska i Starszy Kustosz Teresa Piasecka.

Start typing and press Enter to search