QR Code

Data

01 Wrz 2022

Czas

18:30 - 19:30

Wernisaż wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”

Zapraszamy Państwa do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu 1 września br. o godz. 18.30 na wernisaż wystawy „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”. Jest to cykl piętnastu rzeźb z brązu. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Słowo wstępne podczas wernisażu wygłosi p.o. Naczelnika Delegatury IPN w Opolu pani Iwona Demczyszak.

Samuel Willenberg (1923-2016) był więźniem niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Obozu, w którym zamordowano blisko milion osób, głównie polskich Żydów, w ramach Akcji Reinhardt. Jako polski Żyd Willenberg trafił do Treblinki w październiku 1942 roku. 2 sierpnia 1943 roku w obozie wybuchł bunt. Dwustu więźniom udało się zbiec. Wśród nich był Samuel Willenberg. Przedostał się do Warszawy, włączył w konspirację i rok później walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1950 roku wyemigrował do Izraela. Wspomnienia o obozie i zbrojnej rebelii zawarł w książce „Bunt w Treblince”.

„Wystawa prezentuje rzeźby […] i fragmenty wspomnień Willenberga – czytamy w katalogu wystawy – wydobywając na światło dzienne postacie i sceny, które najgłębiej wryły się w pamięć ich autora. Dostarczają one bezpośrednich dowodów zbrodni, mimo że jej sprawcy dołożyli starań, by zatrzeć wszelkie ślady”.

This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative. This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.

Leave a Comment

Start typing and press Enter to search