
...I znów zachęcamy do lektury. Tym razem – nie bez związku z wczorajszą rocznicą – do lektury powieści historycznej Zofii Kossak „Legnickie Pole”, osnutej wokół wydarzeń związanych z pierwszym najazdem Tatarów na ziemie polskie, a w szczególności na Śląsk, w 1241 roku.
Jej bohaterami są postacie historyczne, takie jak książę Henryk Brodaty, władca Śląska, który marzył o koronie, a na pieczęci tytułował się „dux totus Poloniae”, jego żona księżna Jadwiga, późniejsza święta, przełożona klasztoru w Trzebnicy, ich syn książę Henryk Pobożny, poległy w bitwie pod Legnicą, jego starszy brat Konrad, który się utopił w leśnych moczarach będąc na polowaniu, bądź, jak w wersji opowiedzianej w powieści, po przegranej bitwie z bratem, pędząc, gdzie oczy poniosą, w bólu i wstydzie... Ukazane są w niej zakulisowe intrygi, które do tego najazdu doprowadziły. Knucie Wenecji przeciwko Genui i odwrotnie. Pewien wenecki kupiec postanawia zrobić wszystko, aby pognębić znienawidzoną Genuę, i jedzie do Karakorum, stolicy imperium mongolskiego, aby tam zachęcać spragnionych bitew, krwi i grabieży „zdobywców świata” do nowych podbojów, do skierowania hord Wielkiego Chana ku zachodowi Europy. Jednocześnie do tego samego celu dąży chiński mandaryn na służbie Wielkiego Chana, chcący z kolei odwrócić uwagę żądnych krwi i zdobyczy Mongołów od ziem po drugiej stronie chińskiego muru. Ważną postacią jest syn owego weneckiego kupca Gaetano, który, myśląc wciąż o swej ukochanej i wydostaniu jej z klasztoru w dalekiej śląskiej Trzebnicy, najpierw towarzyszy ojcu w jego podróżach i służy mu jako tłumacz, potem przyłącza się do karawany chińskiego mandaryna wyruszającej na Zachód w celach wywiadowczych i nieświadomie wykonuje dla niego zadania szpiegowskie, a kiedy uświadamia sobie, że sprzedał duszę diabłu, rezygnuje z nagrody i osobistego szczęścia, aby przyłączyć się do obrońców Europy, którzy zagrodzili drogę najeźdźcom pod Legnicą.
Na zdjęciach powieść prezentowana jest w Sali Portretowej. Na zdjęciu pierwszym na tle portretów: księżnej Anny, córki króla czeskiego Przemysła Otokara, oraz jej małżonka, który zginął w bitwie pod Legnicą, księcia śląskiego, wielkopolskiego i krakowskiego Henryka II Pobożnego. Na zdjęciu drugim w tle książki widzimy fragment wystawy czasowej, przygotowanej na okoliczność 350. rocznicy wygaśnięcia dynastii Piastów wraz ze śmiercią na brzeskim zamku ostatniego Piastowicza – księcia legnicko-brzesko-wołowskiego Jerzego IV Wilhelma. Wystawa prezentuje poczet władców tej dynastii stworzony przez wybitną artystkę, Zofię Stryjeńską. Będzie można ją oglądać do końca czerwca tego roku. Na okładce tego wydania książki zaś wykorzystany został obraz Jana Matejki „Książę Henryk Pobożny”, ukazujący tragiczny moment, w którym książę wyjeżdża z grodu i rusza na – swoją ostatnią, tak przeczuwa, i niepomyślną – bitwę, która rozegrała się 9 kwietnia 1241 roku, 784 lata temu.
Powodzenie!
Niepowodzenie!