Żyjemy w jednej rzeczywistości, jednak każdy człowiek dostrzega w niej jedynie pewne spektrum, na podstawie którego buduje swój własny świat – ile istot ludzkich, tyle światów, a przecież istniejemy równolegle obok siebie, porozumiewamy się, wchodzimy w interakcje.
Są jeszcze inne światy równoległe, w których każdy z nas funkcjonuje – jawa, sen, stany pośrednie. Zwykliśmy widzieć świat przez pryzmat swojej świadomości i często zapominamy i ignorujemy fakt, że jedną trzecią życia spędzamy w stanie snu, widząc i doświadczając rzeczy niezwykłych. Światło intelektu nie jest jednak na tyle jasne, by rozświetlić wszystkie zakamarki umysłu. Nawet na jawie tli się w nas świat sennych majaków, który zapładnia wyobraźnię i bywa interpretowany jako intuicja. Świat ten jest prawdziwym skarbcem inspiracji dla wszelkich twórców i artystów.
W ramach wydarzenia „Światy równoległe” będziemy mogli zapoznać się z twórczością dwóch brzeskich twórców, których, mimo różnic w stylach i technikach, wiele łączy. Zobaczymy prace, które tyle fascynują, co niepokoją – widokówki z równoległego świata, jakby nieznanego, jednak czasem dziwnie bliskiego.
Błażej Kaczmarek – ur. 18.04.1989 r. – wyspecjalizował się w grafice komputerowej. Inspiracje czerpie z szeroko rozumianej fantastyki i sztuki psychodelicznej. W stylu zaznaczają się wpływy mrocznej sztuki H.R. Gigera, jednak z czasem twórczość zyskała jaskrawe kontrastowe kolory oraz dekoracyjny, geometryczny wymiar, zachowując przy tym enigmatyczny i niepokojący klimat.
Tomasz Kafel – ur. 28.01.1981 r. – zaczynał od rysunków długopisem lub kredkami w zeszytych i notesach, z czasem przeniósł swoje wizje w świat grafiki komputerowej i na płótna. Inspiruje się surrealizmem, sztuką sakralną i ezoteryczną, co koresponduje z indywidualnym rozwojem duchowym, stanowiąc swoisty ilustrowany pamiętnik autora. Motywy twórczości krążą koło tematu „sacrum”, archetypów i tajemnicy istnienia.
Wernisaż otworzy ambientowy koncert projektu Zepsute Radio, za którym stoi Tomasz Kafel i jego muzyczne fascynacje i poszukiwania. Od czasu odkrycia świata analogowej syntezy, zatonął w świecie dźwięków modulowanych z użyciem dziesiątek pokręteł i kabelków przenoszących sygnały napięciowe. Stał się to dla niego rodzaj medytacji. Postawił na granie muzyki elektronicznej na żywo, nie korzystając z komputerów i programów muzycznych, przez co każdy występ jest unikatowy. W trakcie koncertu pojawią się niespodzianki, ale nie uchylamy rąbka tajemnicy…
Organizatorzy: Organika ART Kolektyw
Patronat: Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
Powyższy opis jest autorstwa Organizatorów
Powodzenie!
Niepowodzenie!