„Kresy. Ocalone wspomnienia”

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, mając na uwadze troskę o historyczne dziedzictwo kresowe, podjęło decyzję o gromadzeniu kolekcji pod nazwą ARCHIWUM KRESOWE i zaprezentowaniu jej w formie wystawy.

Informacje powiązane

Wróć do strony: Wystawy stałe

„Kresy. Ocalone wspomnienia”

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, mając na uwadze troskę o historyczne dziedzictwo kresowe, dążenie do ochrony pamięci historycznej budowanej przez Mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, którzy po zakończeniu działań wojennych przybyli na Śląsk, osiedlili się w Brzegu oraz w pobliskich miejscowościach, podjęło decyzję o gromadzeniu kolekcji pod nazwą ARCHIWUM KRESOWE i zaprezentowaniu jej w formie wystawy.
Ekspozycja opisuje Kresy poprzez pryzmat rodzinnych pamiątek, dokumentów przekazanych przez Osoby przybyłe głównie z województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i wołyńskiego, a wizualizacja multimedialna, włączona w przestrzeń wystawy, przedstawia archiwalne fotografie tych terenów – zdjęcia miast, wiosek, zamków, dworów, pałaców i świątyń.
Wystawa „Kresy. Ocalone wspomnienia” jest zatem tezauryzacją zmaterializowanych w ten sposób wspomnień, refleksji inspirujących do rozważania, poznawania bogatej, interesującej i wielokulturowej, niejednokrotnie trudnej i bolesnej historii Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Jest przyczynkiem do gromadzenia źródeł opisujących przeszłość tych ziem.

Fotografie wykorzystane w prezentacji multimedialnej pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Magia. Chwile. Historia. Galeria zdjęć wystawy

Organizatorzy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorząd Województwa Opolskiego Powiat Brzeski

Patroni medialni

Media, które objęły patronatem medialnym wydarzenia organizowane w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu

TVP3 Opole Radio Opole Portal internetowy brzeg24 Panorama Powiatu Brzeskiego

Powodzenie!

Niepowodzenie!