Gimnazjum wzniesiono w miejscu rozebranej zabudowy kolegiackiej (domów kanoników) w latach 1564-1569, według projektu włoskiego architekta Jakuba Parra. Kamień węgielny pod budowę położono 21 marca 1564 r. Otwarcie szkoły nastąpiło 10 sierpnia 1569 r. Od południa gmach posiadał trójkondygnacyjne galerie, w części wschodniej wieżę dekorowaną postacią Apolla. Część frontową zdobiło 9 szczytów z przedstawieniami Muz. Budynek był podpiwniczony, zaś w jego sklepionych piwnicach przechowywane było na co dzień m.in. piwo wrocławskie i oławskie. W części wschodniej zlokalizowana była „kryta blachą” wspomniana wieża z pokojami oraz znajdującym się na górze pokojem widokowym. Na szczycie wieży zainstalowany był dzwon, który dwukrotnie w ciągu dnia wzywał młodzież na zajęcia. Gmach posiadał sale wykładowe, audytorium, salę teatralną, bibliotekę a na najwyższych piętrach pokoje dla uczniów.
Dawne Gimnazjum zlokalizowane jest w obrębie miasta średniowiecznego. Na terenie przyległego placu znajdować się mogą relikty najstarszych, trzynastowiecznych systemów obronnych miasta (przed rozszerzeniem miasta lokacyjnego przebieg systemów fortyfikacji był zbliżony do przebiegu ulicy Długiej i zawężony od strony zachodniej), od strony południowej znajdowało się 8 domów związanych z funkcjonowaniem szkoły, opartych o czternastowieczny mur miejski (po poszerzeniu miasta średniowiecznego o jeden kwartał w kierunku południowym). W przestrzeni pomiędzy zabudową a gmachem gimnazjum funkcjonował ogród wraz z małą architekturą ogrodową.
W XIX gimnazjum działało jako Gimnazjum Królewskie (Königlichen Gymnasiums zu Brieg). W jego murach wykładali wybitni nauczyciele w tym autor wielotomowej historii dziejów Piastów brzeskich oraz dziejów Brzegu Karl Friedrich Schönwälder (1805 – 1888).
Najważniejsze informacje:
Media, które objęły patronatem medialnym wydarzenia organizowane w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
Powodzenie!
Niepowodzenie!