Brzeski Rocznik Zamkowy

„Brzeski Rocznik Zamkowy” to nowe naukowy periodyk wydawany przez Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Informacje powiązane

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy!

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego postanowiły wspólnie wydawać naukowy periodyk – „Brzeski Rocznik Zamkowy”. Oto właśnie ukazał się pierwszy jego numer. A w nim artykuły naukowe i recenzje naukowych prac. Teksty poszerzające i porządkujące wiedzę na przeróżne tematy: przedwojenna oraz powojenna historia brzeskiego muzeum, milicyjny epizod solidarnościowy wpisany w dzieje naszego miasta, losy Kresowian wypędzonych z ich małych ojczyzn i osiedlonych na ziemi brzeskiej, fascynująca historia pewnej zapomnianej dedykacji, zamieszczonej w pierwszym wydaniu Katechizmu polskiego dziecka, i osoby, do której była adresowana, zagadnienia zdrowotne, jak dawniej w Rzeczypospolitej leczono, jak postrzegano tytoń i tabakę…

Tematyka sylwicznie zróżnicowana, i bardzo dobrze, myślę, że każdy dzięki temu znajdzie dla siebie coś interesującego i w sposób ciekawy, aczkolwiek w rygorach naukowych, podanego. Naszą intencją jest, aby następne roczniki zamkowe były podobnie zróżnicowane. Aby odzwierciedlały, głównie, ale nie tylko, to, czym jest Muzeum Piastów Śląskich. Czym jest w swoim zróżnicowaniu wystawienniczym, w którym, co oczywiste, na pierwszym miejscu znajdują się dzieje brzeskiego zamku, dzieje Piastów Śląskich, a zwłaszcza linii brzesko-legnickiej, jak również dzieje ziemi brzeskiej, jej współczesnych oraz dawnych mieszkańców.

Czym jest w bogactwie swoich zbiorów nieudostępnianych na co dzień zwiedzającym, ale stanowiących rezerwuar wystaw czasowych oraz bazę naukowych badań. Czym jest w otwartości całej swojej oferty kulturalno-oświatowej. Współpraca z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego na tym polu może tylko dobrze rokować. Dziękuję serdecznie wszystkim Autorom, którzy swoją erudycją i piórem przyczynili się do powstania tego wydawnictwa. Życzę Państwu miłej, owocnej i skłaniającej do przemyśleń lektury.

Dariusz Byczkowski
Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Informacje powiązane

Organizatorzy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorząd Województwa Opolskiego Powiat Brzeski

Patroni medialni

Media, które objęły patronatem medialnym wydarzenia organizowane w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu

TVP3 Opole Radio Opole Portal internetowy brzeg24 Panorama Powiatu Brzeskiego

Powodzenie!

Niepowodzenie!