Informacje dla zwiedzających

Na tej stronie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz — od informacji o godzinach otwarcia i cenach biletów po wskazówki dotyczące zwiedzania grupowego i edukacyjnych programach dla edukacji.

Informacje powiązane

Wróć do strony: Muzeum

Planujesz wizytę w Muzeum Piastów Śląskich? To doskonały wybór! Jako jedno z najważniejszych muzeów w regionie, oferujemy fascynujące wystawy, edukacyjne programy i unikalne możliwości poznania historii Piastów Śląskich. Ta strona zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zorganizować udaną wizytę. Znajdziesz tu aktualne godziny otwarcia, informacje o biletach, wskazówki dotyczące dojazdu i wiele innych przydatnych wskazówek. Przygotuj się na niezapomniane doświadczenie i przybywaj do naszego muzeum w pełni przygotowany/a.


FAQ Informacje dla zwiedzających

W tej sekcji znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat zwiedzania Muzeum Piastów Śląskich.

Godziny otwarcia muzeum dla zwiedzających

Wtorek – niedziela: 10.00 – 16.00 (ostatnie wejście do godz. 16.00, ostatnie wejście z umówionym wcześniej przewodnikiem muzealnym o godz. 14.00)

Kasa biletowa Muzeum czynna od godz. 10.00 do godz.16.00

Uwaga:  w każdą środę wstęp bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Prosimy o zgłaszanie zorganizowanych grup turystów oraz indywidualnych zwiedzających zainteresowanych zwiedzaniem Muzeum z przewodnikiem:

W zgłoszeniu należy wskazać datę, godzinę planowanej wizyty oraz liczbę osób tworzących grupę.

Wykaz cen biletów i opłat w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Wykaz cen biletów i opłat w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu obowiązujących od 10 lipca 2023 r.

 Ceny biletów wstępu do Muzeum i lekcji muzealnych:

 • Bilet normalny: 18 zł – zwiedzanie wszystkich wystaw oraz 12 zł – w przypadku wyłączenia jednego piętra z powodu organizowania wydarzenia okolicznościowego lub naukowego)
 • Bilet ulgowy: 12 zł – zwiedzanie wszystkich wystaw oraz 8 zł – w przypadku wyłączenia jednego piętra z powodu organizowania wydarzenia okolicznościowego lub naukowego)

Uwaga: zwolnienie z opłaty za wstęp albo prawo do zakupu biletu ulgowego przysługuje osobom wskazanym w art. 10 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 385 ze zm.), min: dzieci i uczniowie szkół oraz studenci do 26 roku życia, renciści i emeryci, kombatanci itd. Rodzaj dokumentów koniecznych do okazania z uwagi na możliwość skorzystania z ulgi albo zwolnienia – zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2017 r. w sprawie rodzajów dokumentów potwierdzających uprawnienia do ulgi w opłacie albo zwolnienia z opłaty za wstęp do muzeów państwowych.

 • Bilety za zwiedzanie częściowe:
  • normalny – 10 zł
  • bilet ulgowy – 7 zł
 • Bilet na wystawy czasowe – 8 zł
 • Bilet na wystawę stałą „Kresy. Ocalone Wspomnienia” – normalny - 6 zł
 • Bilet w programie Karta Dużej Rodziny, Opolska Karta Rodziny i Seniora – 12 zł (zwiedzanie wszystkich wystaw)
 • Lekcja muzealna – 60 zł (bez względu na liczbę uczestników)
 • Warsztaty – płatne; cena określana indywidualnie;
 • Bilet wstępu dla dzieci od lat 7, młodzieży szkolnej i studentów do 26 roku życia (wstęp na podstawie legitymacji) – 1 zł – w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Muzeum za złotówkę”
 • Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny

Opłaty przewodnickie:

 • grupy zorganizowane z przewodnikiem – po wcześniejszym zgłoszeniu w kasie z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem – opłata 150 zł; dodatkowo każdy turysta w grupie jest zobowiązany nabyć bilet wstępu wg cennika;
 • zwiedzanie indywidualne z przewodnikiem – po wcześniejszym zgłoszeniu w kasie z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem – opłata 100 zł plus bilet wstępu wg cennika;
 • wypożyczenie audioprzewodnika 8 zł.

Wysokość opłaty za korzystanie z pokoi noclegowych

 • 100 zł brutto za dobę noclegową od 1 osoby (doba rozpoczyna się o godz. 12.00 i kończy o godz. 10.00 dnia następnego).

Wysokość opłat za sesje fotograficzne w celach niekomercyjnych:

 • 100 zł brutto (we wnętrzach), 50 zł brutto (krużganki).

Najem sal na uroczystości i konferencje:

 • Cena ustalana indywidualnie.
Usługa przewodnicka

Czy chciałbyś poznać tajemnice i historię Zamku Piastów Śląskich w sposób niezwykły i wciągający? Skorzystaj z naszej usługi przewodnika, który poprowadzi Cię przez fascynujące wnętrza zamku, opowie ciekawe historie i podzieli się głębszymi informacjami na temat miejsc i eksponatów. Nasi doświadczeni przewodnicy posiadają bogatą wiedzę na temat zamku i regionu, dzięki czemu Twoja wizyta stanie się wyjątkowa. Niezależnie od tego, czy jesteś indywidualnym gościem, przyjeżdżasz z zorganizowaną grupą turystyczną lub szkolną, nasz przewodnik dostosuje się do Twoich potrzeb i zapewni niezapomniane wrażenia. Skorzystaj z tej wyjątkowej okazji i zanurz się w historii Zamku Piastów Śląskich.

Koszt usługi:

 • 150 zł – oprowadzanie po wszystkich wystawach

Ostatnie wejście z umówionym wcześniej przewodnikiem o godz. 14.00.

Zwiedzanie z możliwością skorzystania z bezpłatnej aplikacji.

Darmowa aplikacja jest łatwa w obsłudze. Zainstalowanie zajmie tylko kilka minut. Wystarczy wejść na sklep „Google Play” lub „App Store”, a  następie wpisać w wyszukiwarkę słowo „movitech” lub „Movi Guide”.   

System samodzielnie wyszuka aplikację „Movi Guide”, którą trzeba kliknąć aby zainstalować na swoim telefonie. 

Po zainstalowaniu aplikacji „Movi Guide” pojawi się komunikat „Wybierz miejsce, które chcesz zwiedzić”. Następnie z bazy miejsc wyszukujemy (przesuwając po ekranie telefonu) nazwę miejscowości tj. Brzeg i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - klikamy w zakładkę dedykowaną dla Muzeum. 

Na ekranie telefonu pojawi się witryna Muzeum Piastów Śląskich. Następnie klikamy w ikonę flagi oznaczającej język polski i dalej pojawia się ikona z komunikatem „pobierz”. 

Po pobraniu plików pojawi się komunikat „aby rozpocząć zwiedzanie proszę nacisnąć przycisk OK”. Zatem klikamy w przycisk „ok” i zaczynamy zwiedzanie.

Program "Muzeum za złotówkę"

Od stycznia 2015 r. Muzeum wprowadziło bilet wstępu w cenie 1 zł dla dzieci i uczącej się młodzieży do 26. roku życia. Zakup biletu jest możliwy po okazaniu legitymacji szkolnej, studenckiej lub Europejskiej Karty Młodzieżowej EURO26. Dzieciom do lat 7 przysługuje wstęp bezpłatny. Jest to element realizacji programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA – MUZEUM ZA ZŁOTÓWKĘ.

Logotyp programu "Kultura dostępna"

Karta Dużej Rodziny

Muzeum uczestniczy w programie "Karta Dużej Rodziny". Posiadaczom karty przysługują bilety w cenie 12 zł.

Zasady fotografowania
 1. Tworzenie i utrwalanie utworów fotograficznych i audiowizualnych prezentujących budynek Muzeum oraz wystawy muzealne w zakresie użytku osobistego, jest bezpłatne i nie wymaga zgody dyrektora Muzeum. Zakazuje się fotografowania z użyciem statywu, lampy błyskowej.
 2. Utwory fotograficzne i audiowizualne prezentujące tereny, obiekty i ekspozycje Muzeum nie mogą być rozpowszechniane i publikowane, w tym, m. in., w celach komercyjnych lub promocyjnych bez zgody dyrektora Muzeum.
 3. Tworzenie i utrwalanie utworów fotograficznych i audiowizualnych prezentujących budynek Muzeum oraz wystawy i obiekty muzealne w celach upubliczniania lub komercyjnych jest odpłatne i wymaga zgody dyrektora Muzeum.
 4. Cennik opłat za udzielenie prawa do wykonania fotografii i udzielenie prawa do jej wykorzystania w celach komercyjnych znajduje się na stronie internetowej Muzeum.
Przetwarzanie danych osobowych

Podstawowe informacje związane z ochroną danych osobowych dostępne są w zakładce RODO

Regulamin zwiedzania

Dostępny jest w zakładce Regulamin Zwiedzania

Dojazd do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Zaplanuj swoją wizytę na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu dzięki szczegółowym wskazówkom dojazdu.

Informacje powiązane

Organizatorzy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorząd Województwa Opolskiego Powiat Brzeski

Patroni medialni

Media, które objęły patronatem medialnym wydarzenia organizowane w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu

TVP3 Opole Radio Opole Portal internetowy brzeg24 Panorama Powiatu Brzeskiego

Powodzenie!

Niepowodzenie!