Informacje dla zwiedzających

Na tej stronie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz — od informacji o godzinach otwarcia i cenach biletów po wskazówki dotyczące zwiedzania grupowego i edukacyjnych programach dla edukacji.

Informacje powiązane

Wróć do strony: Muzeum

Planujesz wizytę w Muzeum Piastów Śląskich? To doskonały wybór! Jako jedno z najważniejszych muzeów w regionie, oferujemy fascynujące wystawy, edukacyjne programy i unikalne możliwości poznania historii Piastów Śląskich. Ta strona zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby zorganizować udaną wizytę. Znajdziesz tu aktualne godziny otwarcia, informacje o biletach, wskazówki dotyczące dojazdu i wiele innych przydatnych wskazówek. Przygotuj się na niezapomniane doświadczenie i przybywaj do naszego muzeum w pełni przygotowany/a.


FAQ Informacje dla zwiedzających

W tej sekcji znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat zwiedzania Muzeum Piastów Śląskich.

Godziny otwarcia muzeum dla zwiedzających

Wtorek – niedziela: 10.00 – 16.00 (ostatnie wejście do godz. 16.00, ostatnie wejście z umówionym wcześniej przewodnikiem muzealnym o godz. 14.00)

Kasa biletowa Muzeum czynna od godz. 10.00 do godz.16.00

Uwaga:  w każdą środę wstęp bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Prosimy o zgłaszanie zorganizowanych grup turystów oraz indywidualnych zwiedzających zainteresowanych zwiedzaniem Muzeum z przewodnikiem:

W zgłoszeniu należy wskazać datę, godzinę planowanej wizyty oraz liczbę osób tworzących grupę.

Wykaz cen biletów i opłat w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Wykaz cen biletów i opłat w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu obowiązujących od 10 lipca 2023 r.

 Ceny biletów wstępu do Muzeum i lekcji muzealnych:

 • Bilet normalny: 18 zł – zwiedzanie wszystkich wystaw oraz 12 zł – w przypadku wyłączenia jednego piętra z powodu organizowania wydarzenia okolicznościowego lub naukowego)
 • Bilet ulgowy: 12 zł – zwiedzanie wszystkich wystaw oraz 8 zł – w przypadku wyłączenia jednego piętra z powodu organizowania wydarzenia okolicznościowego lub naukowego)

Uwaga: zwolnienie z opłaty za wstęp albo prawo do zakupu biletu ulgowego przysługuje osobom wskazanym w art. 10 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 385 ze zm.), min: dzieci i uczniowie szkół oraz studenci do 26 roku życia, renciści i emeryci, kombatanci itd. Rodzaj dokumentów koniecznych do okazania z uwagi na możliwość skorzystania z ulgi albo zwolnienia – zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2017 r. w sprawie rodzajów dokumentów potwierdzających uprawnienia do ulgi w opłacie albo zwolnienia z opłaty za wstęp do muzeów państwowych.

 • Bilety za zwiedzanie częściowe:
  • normalny – 10 zł
  • bilet ulgowy – 7 zł
 • Bilet na wystawy czasowe – 8 zł
 • Bilet na wystawę stałą „Kresy. Ocalone Wspomnienia” – normalny - 6 zł
 • Bilet w programie Karta Dużej Rodziny, Opolska Karta Rodziny i Seniora – 12 zł (zwiedzanie wszystkich wystaw)
 • Lekcja muzealna – 60 zł (bez względu na liczbę uczestników)
 • Warsztaty – płatne; cena określana indywidualnie;
 • Bilet wstępu dla dzieci od lat 7, młodzieży szkolnej i studentów do 26 roku życia (wstęp na podstawie legitymacji) – 1 zł – w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Muzeum za złotówkę”
 • Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny

Opłaty przewodnickie:

 • grupy zorganizowane z przewodnikiem – po wcześniejszym zgłoszeniu w kasie z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem – opłata 150 zł; dodatkowo każdy turysta w grupie jest zobowiązany nabyć bilet wstępu wg cennika;
 • zwiedzanie indywidualne z przewodnikiem – po wcześniejszym zgłoszeniu w kasie z minimum 3-dniowym wyprzedzeniem – opłata 100 zł plus bilet wstępu wg cennika;

Wysokość opłaty za korzystanie z pokoi noclegowych

 • 100 zł brutto za dobę noclegową od 1 osoby (doba rozpoczyna się o godz. 12.00 i kończy o godz. 10.00 dnia następnego).

Wysokość opłat za sesje fotograficzne w celach niekomercyjnych:

 • 100 zł brutto (we wnętrzach), 50 zł brutto (krużganki).

Najem sal na uroczystości i konferencje:

 • Cena ustalana indywidualnie.
Usługa przewodnicka

Czy chciałbyś poznać tajemnice i historię Zamku Piastów Śląskich w sposób niezwykły i wciągający? Skorzystaj z naszej usługi przewodnika, który poprowadzi Cię przez fascynujące wnętrza zamku, opowie ciekawe historie i podzieli się głębszymi informacjami na temat miejsc i eksponatów. Nasi doświadczeni przewodnicy posiadają bogatą wiedzę na temat zamku i regionu, dzięki czemu Twoja wizyta stanie się wyjątkowa. Niezależnie od tego, czy jesteś indywidualnym gościem, przyjeżdżasz z zorganizowaną grupą turystyczną lub szkolną, nasz przewodnik dostosuje się do Twoich potrzeb i zapewni niezapomniane wrażenia. Skorzystaj z tej wyjątkowej okazji i zanurz się w historii Zamku Piastów Śląskich.

Koszt usługi:

 • 150 zł – oprowadzanie po wszystkich wystawach

Ostatnie wejście z umówionym wcześniej przewodnikiem o godz. 14.00.

Program "Muzeum za złotówkę"

Od stycznia 2015 r. Muzeum wprowadziło bilet wstępu w cenie 1 zł dla dzieci i uczącej się młodzieży do 26. roku życia. Zakup biletu jest możliwy po okazaniu legitymacji szkolnej, studenckiej lub Europejskiej Karty Młodzieżowej EURO26. Dzieciom do lat 7 przysługuje wstęp bezpłatny. Jest to element realizacji programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA – MUZEUM ZA ZŁOTÓWKĘ.

Logotyp programu "Kultura dostępna"

Karta Dużej Rodziny

Muzeum uczestniczy w programie "Karta Dużej Rodziny". Posiadaczom karty przysługują bilety w cenie 12 zł.

Zasady fotografowania
 1. Tworzenie i utrwalanie utworów fotograficznych i audiowizualnych prezentujących budynek Muzeum oraz wystawy muzealne w zakresie użytku osobistego, jest bezpłatne i nie wymaga zgody dyrektora Muzeum. Zakazuje się fotografowania z użyciem statywu, lampy błyskowej.
 2. Utwory fotograficzne i audiowizualne prezentujące tereny, obiekty i ekspozycje Muzeum nie mogą być rozpowszechniane i publikowane, w tym, m. in., w celach komercyjnych lub promocyjnych bez zgody dyrektora Muzeum.
 3. Tworzenie i utrwalanie utworów fotograficznych i audiowizualnych prezentujących budynek Muzeum oraz wystawy i obiekty muzealne w celach upubliczniania lub komercyjnych jest odpłatne i wymaga zgody dyrektora Muzeum.
 4. Cennik opłat za udzielenie prawa do wykonania fotografii i udzielenie prawa do jej wykorzystania w celach komercyjnych znajduje się na stronie internetowej Muzeum.
Przetwarzanie danych osobowych

Podstawowe informacje związane z ochroną danych osobowych dostępne są w zakładce RODO

Regulamin zwiedzania

Dostępny jest w zakładce Regulamin Zwiedzania

Dojazd do Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Zaplanuj swoją wizytę na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu dzięki szczegółowym wskazówkom dojazdu.

Informacje powiązane

Organizatorzy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorząd Województwa Opolskiego Powiat Brzeski

Patroni medialni

Media, które objęły patronatem medialnym wydarzenia organizowane w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu

TVP3 Opole Radio Opole Portal internetowy brzeg24 Panorama Powiatu Brzeskiego

Powodzenie!

Niepowodzenie!