Program jubileuszu 500. rocznicy urodzin księcia Jerzego II

Program jubileuszu 500. rocznicy urodzin księcia Jerzego II

Już dzisiaj zachęcamy, aby w czerwcu odwiedzić Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu i wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach artystycznych i naukowych, które zaplanowaliśmy na dziedzińcu oraz w salach zamkowych.

Data publikacji:

Już dzisiaj zachęcamy, aby w czerwcu odwiedzić Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu i wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach artystycznych i naukowych, które zaplanowaliśmy na dziedzińcu oraz w salach zamkowych. Okazją jest przypadająca w tym roku 500. rocznica urodzin najwybitniejszego z książąt piastowskich, zwanego wielkim budowniczym, a mianowicie księcia Jerzego II Piasta.

Poza wielką fetą artystyczną na dziedzińcu zamkowym przygotowaliśmy także wieczór naukowy poświęcony osobie brzeskiego władcy. O szczegółach będziemy na bieżąco informować na naszym profilu Facebook i stronie internetowej Muzeum (facebook/Zamekbrzeg oraz zamek.brzeg.pl).

Na razie przedstawiamy ramowy program wydarzeń, na które wstęp jest w całości bezpłatny.

Wydarzenia i konferencję naukową objęli patronatem Prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Marszałek Opolszczyzny Andrzej Buła.

Wsparcia finansowego wydarzenia udzielili: Marszałek Województwa Opolskiego, Zakłady Azotowe Kędzierzyn – Koźle S.A., Starostwo Powiatowe w Brzegu, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu.

Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są: Starosta Powiatu Brzeskiego Jacek Monkiewicz, Wójt Gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski, płk Grzegorz Oskroba, Dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów, Zespół Szkół Budowlanych, Publiczna Szkoła Podstawowa w Mąkoszycach.

Partnerzy medialni wydarzenia: Radio Doxa Opole, Polskie Radio Opole S.A., Telewizja Polska Oddział w Opolu, Panorama Powiatu.

Program wydarzeń

  • 16 czerwca 2023 r. (Dziedziniec Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu)
  • Godz. 9.30 – Georgianum – święto brzeskich żaków (konkursy, turnieje brzeskich szkół ponadpodstawowych).
  • Godz. 17.00 – występ pt. „Z wileńskiego kuferka. Piosenka, poezja, wspomnienia” w wykonaniu artystów scen opolskich. Występ organizowany z pomocą Towarzystwo Polonia-Kresy.
  • Godz. 18.00 – rozstrzygnięcie konkursu literackiego i plastycznego poświęconego osobie księcia Jerzego II Piasta i wręczenie nagród.
  • Godz. 18.30 – koncert gwiazdy wieczoru Jusi Pop – „Hity wszech czasów”.

W trakcie wydarzenia będą czynne stoiska gastronomiczne.

  • 30 czerwca 2023 r. (Sala Pinottiego, Sala Kancelaryjna Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu)
  • Godz. 17.00 – wykład prof. dr. hab. Jana Harasimowicza, Dyrektora Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, pt. „Jerzy II i jego czasy”.
  • Godz. 18.00 – prelekcja Stefano Rinaldiniego z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie pt. „Wyjątkowy zabytek. Ze zbrojowni ks. Jerzego”.
  • Godz. 18.45 – koncert muzyki dawnej w wykonaniu grupy „Ars Cantus” z Wrocławia.
  • Godz. 19.45 – wernisaż wystawy jubileuszowej z okazji 500. rocznicy urodzin księcia Jerzego II Piasta.

 

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Aktualności Może Cię zainteresować...

„Światy równoległe” – koncert i wernisaż
Wystawy

„Światy równoległe” – koncert i wernisaż

Obrazy olejne, namalowane tradycyjnie na płótnie, obrazy namalowane na tablecie graficznym, rysunki tworzone przez lata, rodzaj pamiętnika duchowego, zwyczajnie, w zeszycie, nieraz długopisem, na lekcjach w szkole, przetworzone następnie komputerowo i wydrukowane, aby dać efekt zadziwiający nieraz dla samego autora, wydobywający z nich ukryte przedtem jego oczom symboliczne treści; podświadomość i marzenia senne jako źródło twórczości, rysunek Brunona Schulza, widziany kiedyś we wczesnej młodości w podręczniku do języka polskiego, rysunek, który nie chce się odczepić i pobudza wizje szaleńczo przenoszone później na papier; sztuka jako sposób poznania siebie oraz świata, wydobycia i wyrażenia wewnętrznej prawdy; muzyka, mroczna, ale zarazem relaksacyjna (chociaż zapewne nie dla każdego), medytacyjna, generowana przez staroświecki syntezator analogowy, bez klawiszy, tylko pokrętła i kabelki; i wirujący hipnotycznie taniec światła, od którego trudno się oderwać, ze snu i jawy, i pogranicza tych przenikających się i tłumaczących wzajemnie stanów „równoległych”, w mroku i półmroku odwiecznej tajemnicy człowieka. Czyli, krótko mówiąc, wczorajsze wydarzenie na Zamku pod tytułem „Światy równoległe” – koncert i wernisaż Tomasza Kafla i Błażeja Kaczmarka, a nawet więcej – rodzaj spektaklu (bo była obiecana niespodzianka) grupy Organika ART Kolektyw. Działo się to w Sali Pinottiego, „równolegle” do cyklu renesansowych obrazów „Historia Mojżesza”.

Czytaj więcej
Rozwydrzona bezbożnica?
Zapowiedzi

Rozwydrzona bezbożnica?

Pani Ewa Wróbel, niestrudzona poszukiwaczka i propagatorka dobrej literatury, znów nas zaprasza do Klubu Książki Herbacianej w Muzeum Piastów Śląskich. W piątek 13 grudnia na godz. 18.00. Jaką tym razem „herbacianą książką” zechce nas uraczyć? A może zaskoczyć? A może zszokować? Piątek trzynastego zobowiązuje. Otóż będzie to książka łączącą książek wiele. Bowiem będzie to biografia znanej pisarki. Nie pierwsza i nie ostatnia zresztą. Najnowsza biografia Marii Konopnickiej. Wyszła ona spod pióra Iwona Kienzler, której specjalnością są właśnie książki biograficzne. Tę zatytułowała prowokacyjnie „Maria Konopnicka. Rozwydrzona bezbożnica”. Urodzona w Suwałkach, zmarła we Lwowie i pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim, Maria Konopnicka jednym będzie się kojarzyć w pierwszej kolejności z „Rotą”, innym – z baśnią „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, jeszcze innym – ze świetnym nowelami: „Miłosierdziem gminy”, „Mendlem Gdańskim” czy „Naszą szkapą”. Oprócz tej literackiej biografii, nauczanej w szkołach, jest też, mniej znana, biografia pozaliteracka, życie prywatne, intymne. Nad obiema pochyla się Iwona Kienzler. Nie ona pierwsza i nie ostania. Jednak o autorce pobożnie patriotycznej „Roty” – „rozwydrzona bezbożnica” napisać?! Jak tak można! Czym sobie zasłużyła?! Jakież rewelacje kryje ta książka? Pozostało jeszcze trochę czasu do piątku trzynastego grudnia, aby do niej zajrzeć i ze zdobytą wiedzą „tajemną” przyjść na spotkanie. Ale można też przyjść bez tej wiedzy i dać się zaskoczyć. Albo i zszokować.

Czytaj więcej

Powodzenie!

Niepowodzenie!