Przedstawiamy kolejną część sporządzonego w 2023 roku Programu Funkcjonalno-Użytkowego Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Przedstawiamy kolejną część sporządzonego w 2023 roku Programu Funkcjonalno-Użytkowego Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Prezentując PFU mamy na celu wyjść z jasnym przekazem w odpowiedzi na nieprawdy i manipulacje, które w ostatnim czasie pojawiały się w sferze publicznej .

Data publikacji:

Plan.jpg 607.03 KB

Skoro wczoraj byliśmy w piwnicy, to dziś wejdźmy na parter!

Na tę kondygnację prowadzi główne wejście przez renesansowy portal od strony Placu Moniuszki (zaznaczone czarną strzałką z literką "A"). Po jego przekroczeniu wchodzi się do sieni, która jest oryginalnie zachowanym, szesnastowiecznym wnętrzem.

Sień ta według PFU miałaby być ogólnodostępną przestrzenią i dzielić tę kondygnację na dwie części. Na lewo od niej zlokalizowana byłaby kasa, szatnia, sklep oraz minibar kawowy. Na prawo zaczynałaby się główna wystawa, na którą zwiedzający dostałby się z korytarza będącego dawniej krużgankiem.

Na tej kondygnacji wystawa znajdowałaby się w trzech pomieszczeniach o układzie zgodnym z ich renesansowym pierwowzorem. Zadaniem pierwszej, wprowadzającej sali, byłaby odpowiedź na pytania: Czym są kresy? Skąd jestem? Dlaczego taka tematyka w Brzegu?

Wiemy, że do muzeum przychodzą też osoby niezorientowane w problematyce placówki. Z tego powodu pomieszczenie, które na występie tłumaczy cel ekspozycji jest wskazane. Pomocą przy przekazaniu wiedzy może być wielka mapa Polski w formie niskiego stołu z zaznaczonymi zmianami granic, obszarami kresowymi, kierunkami przesiedleń itp. (wizualizacja poniżej).

Kolejne dwie sale wystawowe podejmowałyby kwestie związane z dwudziestowiecznymi losami ludności kresowej. Wśród nich byłaby tematyka m.in. rzezi wołyńskiej, powojennych przesiedleń, wkładu ludności napływowej w odbudowę Śląska i innych obszarów tzw. "Ziem Odzyskanych".

Tragiczne losy kresowian w XX wieku byłby podkreślone autentycznymi artefaktami, takimi jak: destrukt krzyża z Wołynia, kufry, walizki, czy wóz z okresu przesiedleń (wizualizacja poniżej).

Wszystkie trzy pomieszczenia wystawowe parteru celowo odwoływałyby się do trudnej historii, ponieważ bez niej nie da się zrozumieć idei placówki kresowej na ziemiach zachodniej Polski. Muzeum to nie ma być jednak instytucją skupioną na martyrologii.

Kolejna część wystawy, znajdująca się na pierwszym piętrze, poruszałby już zupełnie inne aspekty związane z dziejami kresów, ale o tym opowiemy niebawem podczas prezentacji kolejnej części Programu Funkcjonalno-Użytkowego.

Powierzchnia całego parteru Gimnazjum Piastowskiego wynosi 842 metry kwadratowe. W tym przestrzeń trzech sal wystawowych obliczana jest na 290 metrów kwadratowych.

Wizu.jpg 1.41 MB

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!