Przedstawiamy kolejną część sporządzonego w 2023 roku Programu Funkcjonalno-Użytkowego Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Przedstawiamy kolejną część sporządzonego w 2023 roku Programu Funkcjonalno-Użytkowego Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Prezentując PFU mamy na celu wyjść z jasnym przekazem w odpowiedzi na nieprawdy i manipulacje, które w ostatnim czasie pojawiały się w sferze publicznej.

Data publikacji:

8.jpg 677.51 KB

Wejdźmy dziś z parteru na pierwsze piętro.

W tej części budynku cała kondygnacja miałaby zostać użytkowana na cel wystawienniczy.

O ile na parterze problematyka ekspozycji dotyczyłaby w największym stopniu trudnych, dwudziestowiecznych losów ludności kresowej, to na piętrze skupiona byłaby na przedstawieniu kolorytu dawnych ziem Rzeczypospolitej i ich związków ze Śląskiem.

W związku z tym każde z pomieszczeń dzieliłoby się na tematyczne bloki. Przedstawione zostałyby tutaj kwestie związane m.in. z edukacją, spuścizną artystyczną, literacką, kulturalną, dziedzictwo militarne kresów, czy wieloreligijność i wielonarodowość tamtych obszarów (wizualizacje wystaw poniżej).

Wszystko to miałoby pokazać jak różnorodnym, niejednolitym i bogatym kulturalnie obszarem na przestrzeni stuleci były wschodnie ziemie Rzeczypospolitej.

W główną narrację wplecione zostałyby też wątki śląsko-kresowe, jak np. postać Ludwiki Karoliny Radziwiłłównej, która żyła i zmarła w Brzegu (wizualizacja ekspozycji poniżej).

Wystawy wyróżniałyby się zbiorem oryginalnych eksponatów, jak obraz "Polonia" Jana Styki, "Modlitwa w stepie" Józefa Brandta, "Hucułka" Władysława Jarockiego, czy sarkofag Ludwiki Karoliny Radziwiłłównej lub oryginalna ceramika, militaria, gobeliny, dokumenty.

To właśnie na cel tej części ekspozycji w ubiegłym roku Muzeum Piastów Śląskich zakupiło kolekcję broni.

Na wystawie nie zabrakłoby również multimediów, które ułatwiłby przekazywanie tematyki muzealnej.

Według PFU pierwsze piętro posiadałoby jeszcze przestrzeń na wystawy czasowe oraz kącik dla dzieci.

Ten poziom dawnej szkoły książęcej byłby już ostatnią kondygnacją, na której znajdowałyby się pomieszczenia wystawiennicze. Z niej zwiedzający schodziliby na parter do szatni, minibaru kawowego i sklepu z pamiątkami.

Co planowo mogłoby znajdować się na wyższych piętrach? Opowiemy niebawem.

Omawiana kondygnacja Gimnazjum Piastowskiego ma 919 metrów kwadratowych, a przestrzeń wystawiennicza mieściłaby się na 649 metrach.

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!