TEKA „PIASTOWIE” ZOFII STRYJEŃSKIEJ

TEKA „PIASTOWIE” ZOFII STRYJEŃSKIEJ

W Sali Portretowej przybyło nam portretów na czas nowej wystawy.

Data publikacji:

TEKA „PIASTOWIE” ZOFII STRYJEŃSKIEJ to seria 20 odbitek kolorowych rysunków autorstwa jednej z najwybitniejszych polskich artystek. Wydane w oficynie Jakuba Mortkowicza, w 1929 r., w Warszawie. Zaskakujące i oryginalne portrety władców z rodu Piastów początkowo spotkały się z krytyką odbiorców, dziś jednak przyciągają wzrok nieoczywistą interpretacją i wciąż świeżym ujęciem tematu. Wykonane w charakterystycznej dla Stryjeńskiej manierze łączącej dekoracyjność stylu art deco z odwołaniem do polskiego folkloru i typową dla artystki cienką i ostrą kreską oraz dość płaską plamą barwną.

Zofia Stryjeńska – ur. 1891, zm. 1976. Zaliczana jest do grona najbardziej oryginalnych i płodnych twórców polskiego malarstwa XX w. Była żoną architekta i rzeźbiarza Karola Stryjeńskiego. W 1909 rozpoczęła naukę w szkole malarskiej dla kobiet. W 1911, przebrana za chłopca, jako Tadeusz Grzymała, rozpoczęła studia malarskie w Monachium. Zdekonspirowana, powróciła do Krakowa, gdzie rozpoczęła pracę jako projektantka zabawek i autorka tek graficznych. Jej burzliwe losy i silna wola tworzenia zaowocowały wielką ilością dzieł inspirowanych polskimi i słowiańskimi tradycjami. Zmarła w Szwajcarii, gdzie wyemigrowała w trakcie wojny.

Wystawa jest pierwszą odsłoną cyklu wystaw ze zbiorów Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu z okazji 350-lecia śmierci księcia Jerzego IV Wilhelma i wygaśnięcia dynastii piastowskiej.

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!