Zapraszamy na spotkanie autorskie z Gabrielą Anną Kańtor

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Gabrielą Anną Kańtor

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Gabrielą Anną Kańtor. 15 września 2023 godz. 18.00 Muzeum Piastów Śląskich

Data publikacji:

Spotkanie zorganizował Klub Książki Herbacianej prowadzony przez Ewę Wróbel.
Wstęp wolny.

Już raz mieliśmy przyjemność gościć tę pisarkę na brzeskim zamku. Było to w 2021 roku, wtedy Gabriela Anna Kańtor opowiadała nam o bohaterkach i bohaterach swoich dwóch powieści historycznych: o Joannie Gryzik i Karolu Goduli, o Mariannie Orańskiej i Hansie Ulryku Schaffgotschu. W trakcie owego spotkania – jak to zwykle na takich spotkaniach bywa – Autorka, zapytana o plany twórcze, wspomniała o książce, nad którą aktualnie pracuje. I właśnie temu dziełu poświęcony będzie wieczór autorski w przyszły piątek.

Tak więc „po sadze rodzinnej «Koronki z płatków śniegu» – czytamy na IV stronie okładki nowej książki Gabrieli Anny Kańtor – powieści psychologicznej «Tańcząc na czubkach palców», impresji o niezwykłej angielskiej arystokratce «Ławeczka księżnej Daisy», dylogii «Śląski Kopciuszek» i «Pani na Kopicach» oraz awanturniczej powieści o córce pierwszego króla Niderlandów «Trzecia miłość Marianny Orańskiej» – przyszedł czas na brawurowe wejście w artystyczny świat dziewiętnastowiecznego Berlina, gdzie sztuka i namiętność to bliźniacze siostry. Oto siódma powieść Gabrieli Anny Kańtor: «Bachantka na panterze». [...] Pierwsza w dziejach literatury powieść historyczna o rzeźbiarzu Theodorze Erdmannie Kalide, nazywanym «śląskim Michałem Aniołem»”. Tytułowa «Bachantka na panterze» to „jedna z najwspanialszych, najbardziej śmiałych, kontrowersyjnych rzeźb w historii sztuki. Emanowała tak potężną zmysłowością i erotyzmem, że z jej powodu na wiele lat przekreślono karierę i cały wcześniejszy dorobek wielkiego rzeźbiarza, jego modelkę zaś wyklęto i skazano na zapomnienie”.

W tej historii jest również brzeski wątek, który zapewne będzie poruszony i rozwinięty podczas spotkania. Stanowi go doskonale Państwu znana rzeźba-fontanna z Parku Centralnego, „Chłopiec z łabędziem” – jedno z dzieł bohatera książki Gabrieli Anny Kańtor.

Galeria zdjęć

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!