„Brzeski Rocznik Zamkowy” po raz piąty

„Brzeski Rocznik Zamkowy” po raz piąty

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu wydało w tym roku, przy współudziale Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego i dzięki dofinansowaniu ze środków Marszałka Województwa Opolskiego oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu, piąty już numer „Brzeskiego Rocznika Zamkowego”, który niemal w całości poświęcony jest tematyce kresowej, ze szczególnym uwzględnieniem postaci, urodzonego we Lwowie, poety Zbigniewa Herberta, w związku z przypadającą w 2024 roku 100. rocznicą jego urodzin.

Data publikacji:

Redaktorem naczelnym tego naukowego periodyku, a także autorem artykułu o Ludwice Karolinie Radziwiłłównie – „brzeskiej księżniczce z litewskiego rodu”, jest prof. Mariusz Sawicki z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Zarówno z profesorem Sawickim, jak i opolską uczelnią Muzeum łączy wieloletnia współpraca. To samo dotyczy prof. Stanisława Sławomira Niciei, który znów publikuje na łamach „Brzeskiego Rocznika...” artykuł łączący tematykę kresową ze śląską. Prof. Grzegorz Hryciuk zaś, autor zamieszczonej w naszym czasopiśmie dysertacji o przesiedleniach z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, gościł wcześniej na brzeskim zamku z wykładem poświęconym temu zagadnieniu. W numerze znalazł się artykuł Michała Plutarskiego, głównego inwentaryzatora zbiorów Muzeum Piastów Śląskich, którego genealogiczna pasja badawcza zawiodła tym razem do kresowych Zaleszczyk. A także – artykuły trojga, odbywających w Muzeum praktykę, studentów historii UO. Jeden z nich opiera się na eksponowanej w Muzeum Piastów Śląskich kolekcji dawnej broni i uzbrojenia ochronnego. Sekretarzem redakcji „Rocznika” jest Tomasz Dragan, również pracownik MPŚl (radca prawny).

Wystarczy rzut oka na spis treści, aby przekonać się o zachęcającym do lektury bogactwie i różnorodności tematów piątego numeru „Brzeskiego Rocznika Zamkowego”, który właśnie upuścił drukarnię i trafia do czytelników w formie papierowej, a w formie elektronicznej wkrótce będzie do pobrania ze strony internetowej Muzeum:

Spis treści

Przedmowa

DARIUSZ BYCZKOWSKI, Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Słowo wstępne

SZYMON OGŁAZA, Marszałek Województwa Opolskiego

STANISŁAW WIDOCKI, Kanclerz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu

Artykuły

ADAM WIERCIŃSKI

Lwów w poezji Zbigniewa Herberta

ADAM WIERCIŃSKI

Ile Lwowa we Wrocławiu

MARIA JEZIOROWSKA

Czuli barbarzyńcy w ogrodzie sztuk. Wybrane aspekty doświadczenia estetycznego Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza

PRZEMYSŁAW GAWRON

Bitwa pod Orszą 8 września 1514 r. Spory i dyskusje historiograficzne

MARIUSZ SAWICKI

Brzeska księżniczka z litewskiego rodu. O Ludwice Karolinie Radziwiłłównie słów kilkoro

MICHAŁ PLUTARSKI

Oficjałowie C. k. Czortkowskiego Urzędu Cyrkularnego w Zaleszczykach w latach 1816–1826

STANISŁAW SŁAWOMIR NICIEJA

Z Podola na Śląsk. Z dziejów Kozowej i jej mieszkańców

GRZEGORZ HRYCIUK

„Ewakuacja”. Przesiedlenia Polaków i Żydów z byłych Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej, Kowieńszczyzny oraz Bukowiny Północnej w latach 1944–1946. Próba porównania

Varia studenckie

KAJETAN BASTA, MIKOŁAJ SZWAJA

Europejska broń drzewcowa na przykładzie zbiorów Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

JULIA CHUDECKA-JABŁOŃSKA

Procesy zwierząt w Europie od średniowiecza do nowożytności

Recenzje i artykuły recenzyjne

Agata Pawlina, Bobovius – Ali Ufkî. Życie Wojciecha Bobowskiego między faktami a legendą w świetle wspomnień zawartych między wierszami Serai Enderum (1665) oraz polskich źródeł archiwalnych

(JAKUB SYTNIEWSKI)

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!