Melchior Wańkowicz w Klubie Książki Herbacianej

Melchior Wańkowicz w Klubie Książki Herbacianej

Razem z Ewą Wróbel i jej Klubem Książki Herbacianej zapraszamy Państwa, miłośników sztuki słowa i entuzjastów historii, do Muzeum Piatów Śląskich na cykl spotkań dyskusyjnych poświęconych czterem literackim patronom 2024 roku: Melchiorowi Wańkowiczowi, Markowi Hłasce, Witoldowi Gombrowiczowi i Czesławowi Miłoszowi.

Data publikacji:

Na początek Melchior Wańkowicz, mistrz reportażu. Spotkamy się z nim i jego twórczością 24 maja (piątek) o godz. 18.00. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino. Bitwy, w której Melchior Wańkowicz uczestniczył jako korespondent wojenny i pozostawił nam monumentalne dzieło, będące zarazem reportażem, pisanym na gorąco, powieścią, jak i naukową monografią tej krwawej, okupionej wielkimi stratami, ale zwycięskiej dla Polaków bitwy, która otworzyła Aliantom drogę na Rzym.

Na załączonym zdjęciu zaprzyjaźniona z nami Ewa Wróbel właśnie pochyla się nad tą księgą. I może właśnie czyta fragment pt. „Zabijany na raty”, to małe literackie arcydzieło, opowiadające o starszym strzelcu podchorążym Tereszczuku, w którego przejściach i gehennie wielokrotnie rannego na polu walki, i w obrazie walki, jaka się toczy w jego zmaltretowanym organizmie, skupiają się jakby w metaforycznej soczewce losy całej bitwy, straszliwej, ale zwycięskiej, bowiem Tereszczuk przeżył, „obronił się organizm zabijany na raty”.

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!