O Piastach z beletrystycznego punktu widzenia, czyli plany Klubu Książki Herbacianej na przyszły rok

O Piastach z beletrystycznego punktu widzenia, czyli plany Klubu Książki Herbacianej na przyszły rok

W przyszłym roku będziemy obchodzić 350. rocznicę wygaśnięcia dynastii Piastów, do którego doszło na brzeskim zamku 21 listopada 1675 roku, wraz ze śmiercią Jerzego IV Wilhelma.

Data publikacji:

Rocznica ta będzie okazją, aby prześledzić jeśli nie całą piastowską genealogię, to przynajmniej jej część, jak choćby tę ukazaną na portalu głównym bramy wjazdowej zamku w Brzegu w formie dwudziestu czterech popiersi władców z tej dynastii, poczynając od legendarnego Piasta, czyli antenatów, również uwiecznionego na bramie, brzeskiego księcia Jerzego II. Są wśród nich i Bolesław Chrobry, i jego syn Mieszko II, czyli dwaj pierwsi polscy królowie, koronowani w 1025 roku. Zatem aż prosi się o to, aby 1000-lecie koronacji w naszych brzeskich obchodach, których kulminacja przypadnie na 21 listopada, również jakoś wybrzmiało.

W związku z tym Klub Książki Herbacianej pod wodzą pani Ewy Wróbel, tegorocznej – przypomnijmy – laureatki wyróżnienia Marszałka Województwa Opolskiego w kategorii „Animatorzy i Twórcy Kultury”, postanawia przyszłoroczne spotkania Klubu ukierunkować na beletrystykę historyczną poświęconą Piastom. Nie będzie więc mogło zabraknąć wśród proponowanych autorów takich klasyków jak: Antoni Gołubiew („Bolesław Chrobry” – czterotomowa epopeja!), Teodor Parnicki („Srebrne orły” – arcydzieło!) czy Karol Bunsch (cykl powieści piastowskich – tomów piętnaście!), a także całkiem współcześnie piszącej i niezwykle dziś poczytnej Elżbiety Cherezińskiej. Ale może zaczniemy – tutaj, gdzie nastąpił koniec – od początku, na poły legendarnego prapoczątku, źródła fantazji i domysłów, o którym opowiada „Stara baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego? Opowiada też o nim utwór dramatyczny „Piast” Andreasa Gryphiusa, niemieckiego poety i dramaturga okresu baroku. No i snuł też o nim opowieści sławny Koszałek-Opałek, patron wszystkich piszących o historii, i tych bardzo serio w naukowych rozprawach, i tych lekkim piórem powieściopisarskim. Koszałek-Opałek, o którym wysnuła opowieść równie sławna Maria Konopnicka, o którą to z kolei, „rozwydrzoną bezbożnicę”, była ostatnio „awantura” w Klubie Książki Herbacianej.

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!