Opowieść wstydliwa, ale ze szczęśliwym finałem

Opowieść wstydliwa, ale ze szczęśliwym finałem

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Chwalibożycach są częstymi gośćmi, można powiedzieć – są stałymi bywalcami lekcji i warsztatów organizowanych w naszym muzeum przez pracowników merytorycznych.

Data publikacji:

Tym razem uczestniczyli w lekcji pani kustosz Anny Techmańskiej pt. „Dbałość o higienę na przestrzeni dziejów”. Historię bowiem można opowiadać z perspektywy konfliktów polityczno-wojennych, a można też – z perspektywy higieny, odwiecznej wojny brudu z czystością, rozumu z przesądem, którego to konfliktu polem bitewnym było i jest ciało ludzkie, a stawką – zdrowie, życie i relacje z innymi ludźmi. Historia ta jest ciekawa, ale i wstrząsająca. Co wrażliwsi mogą mieć z nią problem. Wypada więc pogratulować uczniom, że dali radę. W tej opowieści pocieszające jest, że kończy się ona happy endem, czyli zwycięstwem higieny. Uświadamiamy sobie na koniec, że spłukiwana wodą ubikacja jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości, a nawet gotowi jesteśmy podpisać się pod refleksją, że postęp istnieje i nasze czasy pod pewnymi względami są wspaniałe.

Dla przypomnienia – oto cała nasza oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży: Tematy lekcji muzealnych - Zanurz się w fascynujący świat historii i kultury | Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.

Galeria zdjęć

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!