Spotkanie mistrzów

Spotkanie mistrzów

Było to spotkanie mistrza z jego dawnym uczniem, ale to uczeń był głównym bohaterem spotkania, uczeń, który w międzyczasie sam został mistrzem.

Data publikacji:

Mistrz to profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Krzysztof Rozpondek, a jego dawny uczeń to absolwent tejże uczelni dr Łukasz Nawrocki. Łukasz Nawrocki jest malarzem i naukowcem w jednej osobie. Połączenie teorii z praktyką służy mu do tworzenia „naukowych rekonstrukcji konserwatorskich” (jego określenie) obrazów wielkich mistrzów, takich jak Leonardo da Vinci czy Rafael Santi. Temu drugiemu nasz wczorajszy gość poświęcił szczególnie dużo uwagi i dwadzieścia lat wytężonej pracy skupionej na zgłębianiu tajników, alchemii warsztatu, techniki i technologii, jakimi posługiwał się ów geniusz włoskiego renesansu. Przypomnijmy, że jedną z rekonstrukcji, tę najważniejszą, zaginionego „Portretu młodzieńca” z kolekcji Czartoryskich, gościliśmy w naszym muzeum na wystawie czasowej. Podsumowaniem tej drogi naukowej i artystycznej Łukasza Nawrockiego jest jego książka (piękne wydanie albumowe) „Rafael Santi. Rekonstrukcje i badania”, która parę dni temu wyszła z drukarni i której pierwszym przystankiem na trasie promocyjnej było wczorajsze spotkanie na Zamku. Zachęcające było to, co o niej opowiadał autor, którego wiedza i erudycja robią imponujące wrażenie. O poznawczych i odkrywczych walorach tej publikacji mówił również prof. Krzysztof Rozpondek, autor przedmowy do niej. Zarówno autor monografii, jak i profesorski recenzent przekonywali nas, że mimo naukowej, specjalistycznej hermetyczności, może ona zainteresować czytelników także spoza malarsko-konserwatorskiej branży.

Wczoraj miał miejsce też finisaż wystawy innej naukowej rekonstrukcji konserwatorskiej Łukasza Nawrockiego – obrazu Leonarda da Vinci „Madonna Litta”.

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!