Finał Tygodnia z Herbertem w Muzeum Piastów Śląskich

Finał Tygodnia z Herbertem w Muzeum Piastów Śląskich

Wszyscy mamy Kresy we krwi...

Data publikacji:

Wszyscy mamy Kresy we krwi, powiedział w swoim wystąpieniu podczas dzisiejszego finału Tygodnia z Herbertem prof. Stanisław Nicieja. Jest w tym zdaniu pewna retoryka, ale trudno się z nim nie zgodzić. Mają Kresy we krwi mieszkańcy ziemi brzeskiej oraz inni zamieszkujący różne regiony Polski potomkowie wysiedleńców z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Mają Kresy we krwi nawet ci, których z Kresami żadne rodzinne więzy nie łączą. Przede wszystkim jednak Kresy we krwi mają nasi rodacy, którzy na Kresach pozostali. Wśród nich artyści z Kamieńca Podolskiego, nasi goście: członkinie zespołu Kwiat na kamieniu i założyciel tego zespołu, występującego na przestrzeni wielu lat w różnych składach, a zarazem prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Józefa Rollego w Kamieńcu Podolskim – Stanisław Nagórniak. Kwiat na kamieniu uraczył nas nostalgicznym koncertem, przeplatanym piękną polszczyzną gawędy Stanisława Nagórniaka, który opowiadał nam o tej sławnej twierdzy, przez wieki stawiającej opór nawale tureckiej, budzącej nawet szacunek u najeźdźców, za sprawą niezłomności obrońców, i o wielokulturowym mieście, w którym było dwadzieścia osiem kościołów, a przedstawiciele różnych narodów i religii: Polacy, Rusini, Ormianie, Żydzi, potrafili żyć ze sobą w zgodzie. Kwiat na kamieniu uraczył nas także chlebem. Tak, chlebem przywiezionym wczoraj prosto z Kamieńca, tam upieczonym. Wyrosłym z ziemi, będącej przez stulecia spichlerzem Europy, a obecnie targanej nową wojną, ukraińskiej ziemi opierającej się moskiewskiemu najeźdźcy.

Wiele uwagi poświęciliśmy dzisiaj Zbigniewowi Herbertowi, też Kresowiakowi, który w swojej duszy nigdy z Lwowem, gdzie się urodził i wychował, się nie rozstał – pozostała po nim bolesna rana jego utraty. Mówiliśmy i słuchaliśmy o jego idealistycznej postawie życiowej i twórczej, naznaczonej wiernością właśnie nieprzemijającym ideałom. Słowo wstępne w związku z tym wygłosił dyrektor Muzeum Piastów Śląskich dr Dariusz Byczkowski. Po czym wysłuchaliśmy obszernego wykładu dr Marii Jeziorowskiej z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich pt. „Herbert i Różewicz. Czyli barbarzyńcy i klasycy w ogrodzie sztuk”, poświęconego m.in. różnicom dzielącym obu wielkich poetów w kwestii pojmowania i wykorzystywania tradycji kultury w ich dziełach literackich.

Ważnym punktem Tygodnia z Herbertem było ogłoszenie wyników konkursu literackiego dla młodzieży „Kresy nie tylko Herberta”. Nagrodzeni zostali: Anna Bazan z Publicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Rzeszowie (Nagroda Rektora Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu), Emilia Kasztelan z II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu (Nagroda Dziekana Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu) oraz Wiktoria Cichońska z Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie (Nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej Brzegu). Gratulujemy laureatom! Cieszył wysoki poziom ich prac. Tym bardziej, że temat był dość trudny.

Na koniec przepięknie zaśpiewała Małgorzata Kulińska z Gierałcic, śpiewnie zinterpretowała wiersz Herberta „Dwie krople” – i to był finał finału Tygodnia z Herbertem w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.

Całe wydarzenie ogarniała i prowadziła nasza koleżanka Karolina Jabłońska z działu naszego muzeum odpowiedzialnego za tworzenie Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów.

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!