Herbert w Klubie Książki Herbacianej

Herbert w Klubie Książki Herbacianej

„Niepokój” to podtytuł pierwszego tomu monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta, napisanej przez Andrzeja Franaszka, „Pan Cogito” – podtytuł drugiego tomu. Z połączenia tych podtytułów utworzone zostało hasło dzisiejszego spotkania w Klubie Książki Herbacianej: „Niepokój Pana Cogito”.

Data publikacji:

Jaki to niepokój? Kim jest Pan Cogito? Herbert stworzył tę postać jako swoje poetyckie alter ego. Cogito znaczy myślę. Bohater Herberta, czyli sam Herbert przemawiający jego głosem, myśli po kartezjańsku, myśli, więc jest, a jest, aby myśleć, o różnych ważnych sprawach. O sensie życia, o dobru i złu, o cierpieniu, przemijaniu i śmierci, o udrękach, na jakie skazany jest człowiek, również ten prosty, którego Herbert staje się obrońcą, w którego imieniu przemawia, któremu udziela głosu, a jest to głos wzmocniony poetycką siłą, daną mu przez Poetę. Czyli dokładnie o tym samym, o czym myśli każdy z nas. To są sprawy fundamentalne, a zarazem bliskie nam wszystkim. Wszyscy się na nich znamy (mówiąc nieco ironicznie). Tyle tylko że niewielu jest ludzi, którzy potrafią tak o nich pisać jak Herbert. Niewielu potrafi tak umiejętnie i genialnie docierać do rozmaitych źródeł kultury, aby czerpać z nich prawdy i reguły odwieczne służące do nazywania i leczenia bolączek świata współczesnego. W trakcie tego wieczoru dużo przetoczyło się rozmów na te tematy i oczywiście wiele przeczytaliśmy utworów Poety.

Dziękujemy pani Ewie Wróbel za przygotowanie i poprowadzenie tego spotkania. Dziękujemy wszystkim, którzy na nie przybyli. Było nam miło Was gościć i zapraszamy na kolejne literackiej wieczory w Klubie Książki Herbacianej.

A tymczasem zapraszamy też na finał Tygodnia z Herbertem jutro o godz. 12.00.

W programie:

Wprowadzenie Dyrektora Muzeum dra Dariusza Byczkowskiego

Wykład dr Marii Jeziorowskiej „Herbert i Różewicz. Czyli barbarzyńcy i klasycy w ogrodzie sztuk”

Ogłoszenie wyników konkursu literackiego dla młodzieży „Kresy nie tylko Herberta”

Występ zespołu kresowego „Kwiat na kamieniu” z Kamieńca Podolskiego

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!