Pierwsze obiekty pozyskane w ramach zbiórki pamiątek kresowych!

Pierwsze obiekty pozyskane w ramach zbiórki pamiątek kresowych!

Ogłoszona przez Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu akcja zbiórki pamiątek, zabytków, wydawnictw i archiwaliów związanych z dziedzictwem i kulturą Kresów przyniosła pierwsze rezultaty.

Data publikacji:

Ogłoszona przez Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu akcja zbiórki pamiątek, zabytków, wydawnictw i archiwaliów związanych z dziedzictwem i kulturą Kresów przyniosła pierwsze rezultaty. Z pracownikami nowotworzonego oddziału Dziedzictwa i Kultury Kresów skontaktowała się Pani Teresa Czerner z Pawłowiczek. Zdecydowała się przekazać przywiezioną z Bednarówki, wsi pod Stanisławowem, rzeźbę przedstawiającą dzieciątko Jezus.

Właściciele: Pani Teresa i Pan Alfons Czerner przed przekazaniem rzeźby.
Zgodnie z informacjami, które uzyskaliśmy od Pani Teresy rzeźba ta stanowiła część wystroju świątecznego (dokładniej część szopki bożonarodzeniowej) ufundowanego w 1888 roku rzymskokatolickiego kościoła parafialnego pw. św. Teodora Męczennika w Bednarówce. Sama rzeźba pochodzi najprawdopodobniej z przełomu XIX i XX wieku i posiada cechy modernistyczne.  Z terenu kresów figurę przywiozła mama naszej darczyńcy – Pani Maria Lewandowska.
Przygotowanie do transportu
W trakcie spotkania z Panią Teresą oraz jej mężem Alfonsem, Darczyńcy pokazali pracownikom muzeum odpowiedzialnym za prowadzenie zbiórki i za transport obiektów zabytkowych - Karolinie Jarkiewicz z pracowni konserwacji MPŚl, drowi Andrzejowi Peszko i Hubertowi Tarce – koordynatorom zbiórki dodatkowe obiekty, tym razem o proweniencji śląskiej – znalezione w domu, do którego została przesiedlona rodzina Pani Teresy. Państwo Czerner przekazali nam również: interesującą książkę zawierającą wzory korespondencji wydrukowaną w 1770 roku, 2 składki drukarskie zawierające karty z litaniami w języku polskim, najprawdopodobniej z przełomu XVIII/XIX wieku oraz pagon artyleryjski. Za wszystkie przekazane obiekty serdecznie dziękujemy.

Zachęcamy by Państwo również wzięli udział w naszej zbiórce!

Więcej informacji o akcji zbiórki:

+48 883 777 014:
zbiorka@brzegzamek.pl
https://zamek.brzeg.pl/muzeum-dziedzictwa-i-kultury-kresow/zbiorka-pamiatek-kresowych 

Galeria zdjęć

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!