Przedstawiamy kolejną część sporządzonego w 2023 roku Programu Funkcjonalno-Użytkowego Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Przedstawiamy kolejną część sporządzonego w 2023 roku Programu Funkcjonalno-Użytkowego Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

Prezentując PFU mamy na celu wyjść z jasnym przekazem w odpowiedzi na nieprawdy i manipulacje, które w ostatnim czasie pojawiały się w sferze publicznej.

Data publikacji:

plan.jpg 312.73 KB

Wczoraj pokazaliśmy jaka jest propozycja na elewację gmachu Gimnazjum Piastowskiego, w którego murach może znaleźć się placówka kresowa . Dzisiaj wejdźmy do wnętrza.

Plan przedstawia rzut piwnic dawnej szkoły książęcej. W nich częściowo zachowały się oryginalne, szesnastowieczne, pomieszczenia ze sklepieniami kolebkowymi. Znajdują się one we wschodniej części budynku (na planie są one po lewej stronie).

Z uwagi na ich wartość historyczną i autentyzm zachowania planuje się je wykorzystać na przestrzeń wystawową. To te wnętrza, pamiętające jeszcze czasy renesansowych budowniczych, miałaby pomieścić ekspozycję dotycząca historii tego miejsca, czyli dziejów Gimnazjum Piastowskiego i Brzegu.

A jest o czym opowiadać. Uczelnia była fundacją księcia Jerzego II Piasta i jako placówka protestancka z czasem stała się wybitnym ośrodkiem kształcenia młodzieży szlacheckiej z całego Śląska, Czech, Moraw, Rzeczpospolitej Obojga Narodów i państw niemieckich. Przez pewien okres na początku XVII wieku zyskała nawet przywilej nadawania tytułów akademickich. Posiadała cenną bibliotekę złożoną z blisko trzech tysięcy woluminów, wśród których znajdowały się dzieła takie jak Kodeks lubiński (Legenda o św. Jadwidze), Kronika książąt polskich (Chronica principium Poloniae), drukowany egzemplarz tez Marcina Lutra przeciwko odpustom z 1517 roku, czy sławna mapa Śląska autorstwa Martina Helwiga z 1561 roku.

W dalszej części piwnic, od strony zachodniej (po prawej stronie na planie), nie zachowały się zabytkowe wnętrza. Z tego powodu nadają się one do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i technicznych. To tutaj swoje miejsce mogłyby znaleźć szatnie na plecaki, toalety, serwerownia, hydrofornia, węzeł cieplny itd.

Sale wystawowe w piwnicy mogłyby mieć 114 metrów kwadratowych, a pomieszczenia higieniczno-sanitarne, techniczne oraz komunikacyjne 359.

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!