XXVI Brzeska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska w kontekście Święta Niepodległości

XXVI Brzeska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska w kontekście Święta Niepodległości

Ze Świętem Niepodległości, z obchodzoną dzisiaj 106. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w jakiś sposób koresponduje jedna z naszych aktualnych wystaw czasowych, a mianowicie XXVI Brzeska Krajowa Wystawa Kolekcjonerska.

Data publikacji:

Można się było spodziewać, że zaprzyjaźnieni z nami kolekcjonerzy, którzy co roku organizują w Muzeum Piastów Śląskich swoje wystawy, w roku 2024 przygotują coś na okoliczność 230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Tematyka wystawy obejmuje też inne polskie zrywy niepodległościowe, jakie miały miejsce pomiędzy tym pierwszym z 1794 roku a odrodzeniem w roku 1918 niezależnego bytu państwowego Polski, które było możliwe po rozpadzie mocarstw zaborczych. Rozpad ten, szczęśliwy dla nas skutek I wojny światowej, nie dawał żadnych gwarancji na przyszłość, dlatego odzyskaną niepodległość trzeba było jeszcze obronić i utrwalić. Szczęśliwy dla nas rozpad Związku Sowieckiego zaowocował drugim odzyskaniem niepodległości w 1989 roku. (Tej drugiej, wojennej i powojennej, drodze do wolności również poświęcona jest wystawa.) I koniec historii? Już od jakiegoś czasu nie znajdziemy kogoś, kto by pomyślał, że historia się skończyła, jak stwierdził przed laty Fukuyama, bo wydawało mu się, że zwycięstwo wolności i liberalnej demokracji jest ostateczne, a upadek komunizmu pogrzebał na wieki wszelkie autorytarne i totalitarne zapędy potencjalnych dyktatorów, pretendentów do tej roli, którzy mogą najwyżej pomarzyć sobie o realizacji swoich planów, ale ich nigdy nie zdołają zrealizować. Okazało się to naiwnym złudzeniem i jak bańka mydlana prysło na naszych oczach.

Wystawa kolekcjonerska będzie czynna do końca listopada 2024.

LISTA WYSTAWCÓW

1. Tadeusz Sadowiński, Brzeg – „Haft krzyżykowy: Portret św. Brata Alberta Chmielowskiego – powstańca styczniowego”

2. Józefa Gołębiowska, Jerzy Gołębiowski, Wrocław – „Polskie walki niepodległościowe w kręgu numizmatyki”

3. Romuald Nowak, Brzeg:

– „Tadeusz Kościuszko w rzeźbie i medalierstwie”

– „Insurekcja Kościuszkowska w literaturze; Ekslibrisy kościuszkowskie”

– „Insurekcja i Tadeusz Kościuszko w filatelistyce”

4. 1. Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki, Brzeg – „Pamiątki 80-lecia 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki”

5. Paweł Korycki, Brzeg – „Tadeusz Kościuszko na banknotach XX i XXI wieku”

6. Zdzisław Bagiński, Brzeg – „Polskie zrywy niepodległościowe w filatelistyce”

 

Galeria zdjęć

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!