Zbiory naszej placówki w kolejnej publikacji

Zbiory naszej placówki w kolejnej publikacji

Zbiory naszej placówki znalazły się w kolejnej publikacji pana Bogusława Szybkowskiego pt. "Fotografowie na Śląsku Opolskim w latach 1839-1944"

Data publikacji:

image00001.jpeg 567.37 KB
Pan Bogusław Szybkowski jest pasjonatem fotografii oraz jej historii. Od lat wydaje zeszyty poświęcone fotografom na Śląsku Opolskim. W tym roku opublikowany został już 11 numer.

Publikacje powstają w oparciu o zbiory naszego działu bibliotecznego, którego kierowniczką jest pani kustosz Małgorzata Młynarska. Za wieloletnią i profesjonalną pomoc w powstawaniu tych publikacji Małgorzata Młynarska otrzymała podziękowania od autora, za co gratulujemy.

W dziale bibliotecznym znajduje się najbogatszy materiał ikonograficzny dotyczący Ziemi Brzeskiej. Przechowywane są w nim dzieła 40 fotografów, którzy od 1843 do 1944 roku działalni w Brzegu.

Głównie zdjęcia ich autorstwa prezentują najważniejsze wydarzenia z życia rodzinnego mieszkańców, ale też z życia miejskiego oraz uwieczniają najcenniejsze zabytki architektury. Niektóre z tych obiektów przetrwały do czasów współczesnych, ale część można podziwiać już tylko na wiekowych fotografiach.

image00003.jpeg 759.15 KB

W naszych zbiorach znajdują się również aparaty z przełomu XIX i XX wieku oraz zabytkowe albumy z bogato zdobionymi oprawami i okuciami.

Szczególnie ciekawą pamiątką jest opublikowane w miesięczniku amerykańskim "Camera Craft" zdjęcie przedstawiające bociany w gnieździe na dachu kościoła w Kościerzycach. Jego autorem był fotograf Max Seidel. W 1932 roku w wielkim konkursie Kodaka ujęcie to zostało uznane za najpiękniejsze zdjęcie przyrodnicze. Jego autor otrzymał za nie pierwsze miejsce, złoty medal i 100 tys. dolarów nagrody.

image00002.jpeg 491.75 KB

Dobrymi wiadomościami fajnie się dzielić z innymi!

Data publikacji:

Powodzenie!

Niepowodzenie!